Преподобний Олексій Печерський, затворник, в Ближніх печерах Ghtgjljybq Jktrcsq Gtxthcmrbq pfndjhybr
Житія святих,  Квітень

Преподобний Олексій Печерський, затворник, в Ближніх печерах

Місяця квітня на 24-й день.

Преподобний Олексій, затворник Печерський, подвизався в Ближніх печерах Києво-Печерського монастиря в XIII столітті. Мощі його були відкриті після 1675 року. Пам’ять преподобного Олексія звершується 24 квітня тому, що його мощі спочивають поруч із мощами преподобного Сави Печерського. Пам’ять також із собором преподобних отців Ближніх печер (28 вересня) і з собором усіх Києво-Печерських чудотворців (2-га Неділя Великого посту).

Тропарь преподобным Савве и Алексию затворнику, Печерским , глас 3

Преблаже́ннии и Богоно́снии отцы́ на́ши Са́вво и Алекси́е,/ я́ко стяжа́вшии дерзнове́ние ко Го́споду/ равноа́нгельным свои́м житие́м,/ его́же ра́ди обогати́ Христо́с/ нетле́нием и чудесы́ мо́щи ва́ша,/ мо́лим вас приле́жно:/ испроси́те душа́м на́шим очище́ние// и ве́лию и бога́тую ми́лость.

Кондак преподобным Савве и Алексию затворнику, Печерским, глас 4

Бога́тство благода́ти и сыноположе́ния стяжа́сте/ мно́гими по́двиги и доброде́тельми,/ и́хже ра́ди Христо́с всели́ ду́ши ва́ша/ в Небе́сныя селе́ния Своя́,/ дарова́в благода́ть нетле́ния/ и чуде́с моще́м ва́шим,/ сего́ ра́ди вопие́м вам:/ ра́дуйтеся, Са́вво и Алекси́е,// лико́в и́ноческих похвале́ и украше́ние.