...
Житія святих,  Травень

Преподобний Кассіан грек, Углицький

Місяця травня на 21-й день

Преподобний Кассіан Грек, Углицький чудотворець, в миру Костянтин, був нащадком грецьких князів Мангупських (Манукських). Костянтин здобув значну, за своїм часом, освіту. До Москви з Константинополя він прибув 1478 року у складі посольства, яке супроводжувало царівну Софію – наречену великого князя московського Іоанна ІІІ Васильовича, яка доводилася племінницею грецьким царям Іоанну і Костянтину Палеологам. Він виявив бажання залишитися в Росії. Великий князь пропонував йому “міста і області на прокорм і землі на утримання”, але він смиренно відмовився від цього, бо суєта придворного життя обтяжувала його серце, яке шукало усамітнення та чернечого служіння Богові. З дозволу великого князя Іоанна III він попрямував до Ростова Великого, де перший час перебував при архієпископі Іоасафі (Оболенському). Коли ж архієпископ вирішив залишити свою кафедру й оселитися у Ферапонтовому Білозерському монастирі, в якому прийняв раніше чернечий постриг, то князь Костянтин з радістю пішов за ним. Тут грецький князь отримав можливість для молитовного усамітнення і життя в богодумстві та читанні Святого Письма. Чернецтво він прийняв після чудесного нічного видіння, в якому колишній ігумен обителі Мартініан (за іншими джерелами – преподобний Ферапонт) велів йому постригтися. І незабаром князь Костянтин був удостоєний чернечого образу з нареченням імені Кассіан.

Трапилося йому одного разу з деякими з братії вийти з обителі і плисти по Волзі до міста Углича. Не доходячи до нього за 15 верст, полюбилося йому мальовниче місце на березі Волги, неподалік від впадання в неї річки Учми. Там поставив він хрест і поставив собі хатину.

Слава про преподобного широко поширилася, і почали багато людей приходити задля благословення  і побачити пустиннолюбне життя. Святий Кассіан, усіх приймаючи з любов’ю, наставляв на шлях спасіння “тихими словесами”.

З дозволу князя Андрія він заснував тут чернечу обитель на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Разом із кількома ченцями, які прийшли з ним із Ферапонтова монастиря, він побудував у цьому місці Успенський храм, що поклав початок Учемській обителі.

Згодом під час сильного паводку, коли Волга вийшла з берегів, храм зазнав значних пошкоджень. Тоді преподобному Кассіану на допомогу знову прийшов князь Углицький Андрій, з яким преподобного пов’язувала не лише особиста дружба, а й узи духовної спорідненості, бо він був хрещеним батьком княжого сина Димитрія. Монастир із храмом було перенесено на інше місце, неподалік від колишнього, але безпечніше. Новий храм було освячено в ім’я святого пророка Іоанна Предтечі, він став парафіяльним для довколишніх селищ. Преподобний Кассіан протягом довгого часу подвизався в заснованій ним обителі. З миром відійшов до Господа преподобний Кассіан у глибокій старості 2 жовтня 1504 року. Святі мощі його були поховані в тому ж монастирі. Після своєї блаженної кончини преподобний Кассіан був прославлений численними чудесами, про що свідчать записи Углицького літопису, зокрема, захист ним своєї обителі від польських воїнів у 1609-1611 рр. Служба преподобному Кассіану написана і передана в дар обителі 17 травня 1686 року благочестивим сином московського священика Михайлом Піменовим, про що повідомляється в рукописі, що зберігся в Угличі.

Чудесним чином було написано ікону блаженного Кассіана. Якийсь ієрей Симеон, мистецтвом живописець, дав обіцянку написати її, але впав у тяжку хворобу і до двох років не міг виконати своєї обітниці. Прийшов він нарешті до ігумена Гермогена і питав його: “Як накреслити образ преподобного?” Ігумен дав йому хартію, на якій написано було, як зображати блаженного Кассіана; розмірковуючи над тим, щоб виконати розпочату ним справу, заснув ієрей і побачив уві сні лик святого старця, накреслений на приготованій ним дошці; йому здавалося, що і біля одра його стоїть чернець, абсолютно подібний до цього образу.

З’являвся і багатьом іншим блаженний Кассіан, не забував же і своєї обителі, даруючи їй не тільки блага духовні, а й тимчасові, через те свідчачи про безперестанне своє заступництво зібраної ним братії.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Кассиану греку, Угличскому, глас 4

Днесь град Углеч тобо́ю хва́лится,/ в конце́х бо его́ пресве́тло, я́ко ве́лие со́лнце, возсия́л еси́/ и чудесы́ твои́ми вся озари́л еси́,/ и ны́не моли́ся Го́сподеви,/ Кассиа́не преподо́бне,/ за град Углеч и оби́тель сию́,/ и всяк град, и страну́, и лю́ди,/ и́же ве́рою тебе́ почита́ющия,// и о спасе́нии душ на́ших.

Кондак преподобному Кассиану греку, Угличскому, глас 8

Я́ко светоза́рная звезда́, прише́л еси́ от восто́ка на за́пад,/ оста́вль оте́чество и княже́ние твое́ Христа́ ра́ди,/ и в ца́рствующий град Москву́ прише́л еси́,/ и, промышле́нием Боже́ственнаго ра́зума направля́емь,/ Углеча гра́да дости́гл еси́,/ и, близ его́, над Во́лгою реко́ю, в пусты́ни Учме всели́вся,/ оби́тель сотвори́л еси́, и це́рковь созда́,/ и созва́ мона́хов во спасе́ние;/ с ни́миже моли́ о нас, чту́щих па́мять твою́, да зове́м ти:// ра́дуйся, преподо́бне о́тче Кассиа́не.

 

Ще в розробці

Знайшли помилку