Преподобний Кассіан грек, Углицький p1e9r3pchufd71dum1n127kg14sp4
Житія святих,  Травень

Преподобний Кассіан грек, Углицький

Місяця травня на 21-й день

Преподобний Кассіан Грек, Углицький чудотворець, в миру Костянтин, був нащадком грецьких князів Мангупських (Манукських). Костянтин здобув значну освіту. До Москви з Константинополя він прибув 1478 року у складі посольства, яке супроводжувало царівну Софію – наречену великого князя московського Іоанна ІІІ Васильовича, яка доводилася племінницею грецьким царям Іоанну і Костянтину Палеологам. Він виявив бажання залишитися в Росії. Великий князь пропонував йому “міста і області на прокорм і землі на утримання”, але він смиренно відмовився від цього, бо суєта придворного життя обтяжувала його серце, яке шукало усамітнення та чернечого служіння Богові. З дозволу великого князя Іоанна III він попрямував до Ростова Великого, де перший час перебував при архієпископі Іоасафі (Оболенському). Коли ж архієпископ вирішив залишити свою кафедру й оселитися у Ферапонтовому Білозерському монастирі, в якому прийняв раніше чернечий постриг, то князь Костянтин з радістю пішов за ним. Тут грецький князь отримав можливість для молитовного усамітнення і життя в богодумстві та читанні Святого Письма. Чернецтво він прийняв після чудесного нічного видіння, в якому колишній ігумен обителі Мартініан велів йому постригтися. І незабаром князь Костянтин був удостоєний чернечого образу з нареченням імені Кассіан.

Трапилося йому одного разу з деякими з братії вийти з обителі і плисти по Волзі до міста Углича. Не доходячи до нього за 15 верст, полюбилося йому мальовниче місце на березі Волги, неподалік від впадання в неї річки Учми. Там поставив він хрест і поставив собі хатину.

Слава про преподобного широко поширилася, і почали багато людей приходити задля благословення  і побачити пустиннолюбне життя. Святий Кассіан, усіх приймаючи з любов’ю, наставляв на шлях спасіння “тихими словесами”.

З дозволу князя Андрія він заснував тут чернечу обитель на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Разом із кількома ченцями, які прийшли з ним із Ферапонтова монастиря, він побудував у цьому місці Успенський храм, що поклав початок Учемській обителі.

Згодом під час сильного паводка, коли Волга вийшла з берегів, храм зазнав значних пошкоджень. Тоді преподобному Кассіану на допомогу знову прийшов князь Углицький Андрій, з яким преподобного пов’язувала не лише особиста дружба, а й узи духовної спорідненості, бо він був хрещеним батьком княжого сина Димитрія. Монастир із храмом було перенесено на інше місце, неподалік від колишнього, але безпечніше. Новий храм було освячено в ім’я святого пророка Іоанна Предтечі, він став парафіяльним для довколишніх селищ. Преподобний Кассіан протягом довгого часу подвизався в заснованій ним обителі. З миром відійшов до Господа преподобний Кассіан у глибокій старості 2 жовтня 1504 року. Святі мощі його були поховані в тому ж монастирі. Після своєї блаженної кончини преподобний Кассіан був прославлений численними чудесами, про що свідчать записи Углицького літопису, зокрема, захист ним своєї обителі від польських воїнів у 1609-1611 рр. Служба преподобному Кассіану написана і передана в дар обителі 17 травня 1686 року благочестивим сином московського священика Михайлом Піменовим, про що повідомляється в рукописі, що зберігся в Угличі.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Кассиану греку, Угличскому, глас 4

Днесь град Углеч тобо́ю хва́лится,/ в конце́х бо его́ пресве́тло, я́ко ве́лие со́лнце, возсия́л еси́/ и чудесы́ твои́ми вся озари́л еси́,/ и ны́не моли́ся Го́сподеви,/ Кассиа́не преподо́бне,/ за град Углеч и оби́тель сию́,/ и всяк град, и страну́, и лю́ди,/ и́же ве́рою тебе́ почита́ющия,// и о спасе́нии душ на́ших.

Кондак преподобному Кассиану греку, Угличскому, глас 8

Я́ко светоза́рная звезда́, прише́л еси́ от восто́ка на за́пад,/ оста́вль оте́чество и княже́ние твое́ Христа́ ра́ди,/ и в ца́рствующий град Москву́ прише́л еси́,/ и, промышле́нием Боже́ственнаго ра́зума направля́емь,/ Углеча гра́да дости́гл еси́,/ и, близ его́, над Во́лгою реко́ю, в пусты́ни Учме всели́вся,/ оби́тель сотвори́л еси́, и це́рковь созда́,/ и созва́ мона́хов во спасе́ние;/ с ни́миже моли́ о нас, чту́щих па́мять твою́, да зове́м ти:// ра́дуйся, преподо́бне о́тче Кассиа́не.

Молитва преподобному Кассиану греку, Угличскому

О, преподо́бне о́тче наш Кассиа́не, вели́кий подви́жниче и уго́дниче Христо́в! Услы́ши нас, гре́шных, тебе́ ве́рою и любо́вию призыва́ющих, и вонми́ проше́нием на́шим. Я́коже ты оте́чество твое́ и княже́ние любве́ ра́ди Бо́жия оста́вил еси́ и от Росси́йскаго самоде́ржца дае́мыя тебе́ гра́ды и ве́си не прия́л еси́, да Вы́шнее нетле́нное насле́дие получи́ши, та́ко и нас, грехолю́бно в су́етном ми́ре сем стра́нствующих, моли́твами твои́ми к любви́ Бо́жией наста́ви и обрати́ ум наш ко внима́нию те́хже Небе́сных по́честей, да не прельща́емся тле́нными сего́ ми́ра красо́тами. О блаже́нне о́тче Кассиа́не, ты, вели́ким воздержа́нием и бде́нием плоть твою́ ду́ху покори́в, сотвори́л еси́ ю́ чи́стый сосу́д Свята́го Ду́ха. Испроси́ и нам благода́ть сию́, да, плотски́я по́хоти попра́вше, духо́вно и богоуго́дно поживе́м в сие́ вре́мя, да́нное нам для приобрете́ния ве́чных неизрече́нных сокро́вищ. О вели́кий трудолю́бче и уго́дниче Бо́жий, я́ко име́яй дар зубны́я и о́чныя боле́зни цели́ти, огне́вицы же и долголе́тныя ра́ны, и вся́кия разслабле́ния врачева́ти, и от наси́лий бесо́вских стра́ждущих избавля́ти, исцели́ у́бо на́ша стра́сти душе́вныя и облегчи́ нестерпи́мыя боле́зни теле́сныя, от бед и напа́стей защити́, избавля́я нас от вся́каго искуше́ния и наси́льства диа́воля в жи́зни сей; в час же исхо́да душ на́ших предста́ни нам, вели́кий засту́пниче, и, прогна́в темностра́шныя зра́ки лука́вых духо́в, путево́дствуй нас до превы́спренняго Престо́ла вели́чества Бо́жия, да та́мо, узре́вше неизрече́нную сла́ву Христа́ Бо́га на́шего, возблагодари́м тя, толи́каго предста́теля и засту́пника, и, с тобо́ю ку́пно соединя́яся ли́ком святы́х, согла́сно и единоду́шно чи́стою любо́вию воспое́м и просла́вим Безнача́льную Единосу́щную и Неразде́льную Тро́ицу, Отца́, и Сы́на, и Свята́го Ду́ха, ны́не, и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

 

Ще в розробці

Знайшли помилку