Житія святих,  Січень

Преподобний Ісаак Сирін, єпископ Ніневійський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 28-й день

Преподобний Ісаак Сирін, єпископ Ніневійський, жив у VII столітті. Разом зі своїм братом вступив до монастиря Мар Матфея. Вченість і високий подвижницький спосіб життя виділяли братів, і їм пропонували начальство над монастирем. Преподобний Ісаак, не бажаючи цього і прагнучи до безмовності, пішов із монастиря в затвор. Брат його не раз переконував його повернутися до обителі, але преподобний не погоджувався. Однак, коли слава про святе життя преподобного Ісаака поширилася всюди, його возвели на єпископську кафедру міста Ніневії. Бачачи грубі звичаї жителів цього міста, преподобний відчував, що не в силах виправити їх, і, крім того, сумував за тишею пустельного життя. Усе це обтяжувало святого чоловіка, і він, залишивши єпископство, пішов у скитську пустелю. Тут він жив до самої смерті, досягнувши високої духовної досконалості.

Після смерті преподобного Ісаака Сиріна з початку VIII до початку XVIII століття в Європі нічого не було відомо про нього, окрім його імені та творів. Тільки 1719 року в Римі було опубліковано життєпис преподобного, складений анонімним автором арабом. У 1896 році відомості про преподобного Ісаака ще розширилися. Французький вчений-сотеріолог абат Шабо опублікував творіння сирійського історика VIII століття Ієзудени, єпископа Басри, де містяться відомості про преподобного Ісаака Сирина.