Житія святих,  Листопад

Преподобний Филип Ірапський

Місяця листопада на 14-й день

Преподобний Филип, в миру Феофіл, був фундатором Ірапської пустелі. 12-річний Феофіл, який не пам’ятав батьків, круглий сирота, оселився поблизу Комельської обителі і жив милостинею. Преподобний Корнилій (пам’ять 19 травня) прийняв благочестивого юнака в обитель і через три роки постриг у чернецтво з ім’ям Филип. Лагідний, смиренний і працьовитий, за клопотанням братії був удостоєний священства. Прагнення до вищих подвигів спонукало його піти у Білозерську округу. Тут, користуючись заступництвом князя Андрія Шелешпанського, що виділив йому землю поблизу річки Ірапу, за 45 верст від Череповця, преподобний поставив каплицю в Ім’я Пресвятої Трійці і спорудив собі келію. Поголос про святого пустельника поширився по всій окрузі, і до нього почали стікатися ченці. Незабаром на місці каплиці було поставлено церкву в Ім’я Святої Живоначальної Трійці. Преподобний Филип провів у пустелі 15 років і помер у віці 45 років. Мощі його були покладені під спудом у Троїцькому храмі. Над його гробницею була ікона, написана за баченням ченцем Феодосієм. Незабаром після смерті святого Филипа на місці його подвигу виник Краснобірський Филипів монастир.

Святкування преподобного Филипа було встановлено наприкінці XVI століття. Рукописна служба належить до кінця XVI століття.