...
Житія святих,  Жовтень

Преподобний Феофіл Тиверіопольський, Константинопольський

Місяця жовтня на 10-й день

Святий Феофіл сповідник походив з околиць Тиверіополя. У тринадцятирічному віці святий таємно пішов з дому в Лавру на Селентійській горі, де духовно зростав під керівництвом святого старця Стефана. Через три роки святий Феофіл прийняв постриг у чернечий чин. Коли батьки святого дізналися, де перебуває їхній син, то прийшли в обитель і просили ігумена відпустити Феофіла і кількох братів, щоб вони могли заснувати новий монастир ближче до його рідного дому. Ігумен наказав усім ченцям дотримуватися посту і молитися, щоб отримати знамення. На третій день у храмі було почуто голос, який благословляв відпустити Феофіла, бо йому належало прославитися багатьма духовними подвигами в новій обителі.

Настав час правління беззаконного імператора-іконоборця Льва Ісавра (717-741). Святий Феофіл відкрито повстав проти іконоборчого божевілля. За імператорським велінням святого піддали побиттю, зв’язаним водили, як злочинця, по місту. Потім імператор передав Феофіла в розпорядження свого сановника Іпатія. Той всіляко примушував сповідника відректися від святих ікон, але не зміг похитнути його. Навпаки, святий Феофіл зумів переконати самого Іпатія. Він навів на доказ мідного змія, спорудженого Мойсеєм, утвердження херувимів над Ковчегом Заповіту, нарешті нагадав, як Сам Спаситель дарував князю Едесси Авгарю Свій Нерукотворний Образ. Зрозумілий цією бесідою Іпатій домігся в імператора дозволу звільнити святого. Сповідник повернувся в заснований ним монастир. Там він прожив недовго, 716 року святий Феофіл мирно відійшов до Господа.