...
Преподобний Феофіл Київський, Христа ради юродивий p1b0i3i3m91vtb181l1njg1p721aga3
Житія святих,  Липень

Преподобний Феофіл Київський, Христа ради юродивий

Місяця липня на 14-й день

Народився преподобний Феофіл в сім’ї священика в с. Махновка на Вінниччині. У хрещенні хлопчика нарекли Фомою. Немовля відмовлялося приймати материнське молоко. Тоді матір, наслухавшись забобонних сусідів і повіривши, що її син упир, вирішила позбутися Фоми. Вона наказала служниці втопити хлопчика. Двічі та кидала немовля у воду, але хвилі виносили хлопчика на берег. Тоді матір власними руками кинула Фому під колесо водяного млина. Але колесо зупинилося, і хлопчика неушкодженим витягнув з води мельник. Батько Фоми, після даремних спроб переконати дружину прийняти немовля додому, знайшов йому годувальницю, а перед смертю заповів мельникові доглядати за дитиною. Від мельника хлопчик потрапив до бездітного мешканця сусіднього села, пізніше… Він переходив із родини в родину, з дому в дім. Так Фома з самого дитинства пізнав страждання.

Він дуже відрізнявся від своїх однолітків особливою любов’ю до молитви та храмового богослужіння. Тоді староста церкви, дізнавшись, що в Києво-Братському монастирі мешкає рідний дядько Фоми, відвіз хлопця до цієї обителі. Юнака було зачислено до молодших класів Києво-Могилянської Академії, яка розташовувалась у Братському монастирі. Він старанно вчився і молився за свою матір. І згодом вона усвідомила свій злочин. Відбулася зустріч Фоми з матір’ю, яка попросила у сина вибачення і спочила на його руках.

Фома став послушником Києво-Братського монастиря. Невдовзі подвижник прийняв чернецтво з ім’ям Феодорит. Для братії він був взірцем, сповненим лагідності, смирення та цнотливості. І в 1834 році подвижник прийняв схимницький постриг з ім’ям Феофіл. Але преподобний мав схильність до усамітнення та поглибленої молитви. Тож він попросив було дозволу оселитися пустельником у печерах урочища Церковщина під Києвом, але отримав відмову.

Тоді Феофіл прийняв на себе подвиг юродства заради Христа. Маючи дар прозорливості, преподобний багатьом давав духовні поради, вчасно попереджував від поганих вчинків, допомагав морально виправитись.

Одного разу подвижник подав прохання про переведення його до Лікарняного монастиря при Києво-Печерській Лаврі, але замість цього був призначений у підпорядковану Лаврі Голосіївську пустинь, а звідти у Китаївську пустинь.

На преподобного Феофіла звернув особливу увагу святитель Філарет (Амфітеатров), митрополит Київський, який на власному досвіді переконався, що подвижник дійсно має дар прозорливості (так, преподобний Феофіл символічно попередив владику про майбутню пожежу в Лаврі – дав архієрею посудини з водою та обвуглену дерев’яну колоду). Коли ж владика Філарет спробував повернути преподобного Феофіла до Голосієва, преподобний відмовився. Він, як людина смиренна, не хотів перебувати в пошані у митрополита.

Відомо багато пророцтв преподобного Феофіла. У 1852 році преподобний Феофіл попередив російського імператора Миколая I про поразку у Кримській війні, хоча військові дії почалися лише наступного року. Своє пророцтво преподобний висловив оригінально: нічого не кажучи імператору, якого цікавив можливий розвиток політичної «Східної кризи», старець розгріб мурашник та ліг у нього із заплющеними очима. Згодом вдалося розпізнати знак святого, який говорив про швидку смерть царя та програш у війні.

Через преподобного Феофіла пролунали також пророцтва про майбутню появу в Києві трьох нових обителей: чоловічого Іонінського монастиря (заснований через 5 років після смерті подвижника), чоловічої Преображенської Пустині (через 19 років), жіночого Покровського монастиря (через 36 років).

Спочив преподобний Феофіл у 1853 року в Китаївській Пустині, де і був похований біля північної стіни Свято-Троїцької церкви, поряд з могилою Київо-Лаврського затворника Досифея. І після його кончини так само як і при його житті подається не менш швидка допомога в хворобах і скорботі усім, хто з вірою звертається до преподобного.

У 1993 році відбулася урочиста канонізація подвижника. Того ж року його мощі були обрітені та перенесені до Свято-Троїцького храму Китаївської Пустині, де вони спочивають і нині.
pokrov-hamburg.de

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропар преподобному Феофілу Київському, глас 4

Від юності Христа полюбив ти, блаженний Феофіле, і Тому єдиному трудитися полум’яно забажав, безперервною молитвою і подвижництвом у пустелі Китаївській подвизався ти, підкоряючись печерським печерним подвижникам. / Заради цього кричимо тобі: спасай нас молитвами твоїми, // преподобний отче наш.

Кондак преподобному Феофілу Київському, глас 8

Від світу суєтного вийшов ти і в теренах Китаєвих вселився ти, преподобний отче наш Феофіл. / Безперестанним псалмоспівуванням і подвижництвом своїм багатьох на шлях спасіння наставив ти… Сего ж заради кричимо тобі: моли Христа Бога, нехай спасє душі наші.

Тропaрь глaсъ д7:

T ю4ности хrтA возлюби1лъ є3си2, бlжeнне fе0філе, и3 томY є3ди1ному раб0тати плaменнэ возжелёлъ, непрестaнною мlтвою и3 ю3р0дствомъ въ пустhни китaевой подвизaлсz є3си2, ўг0дникwмъ печє1рскимъ подражaz. сегw2 рaди вопіeмъ ти2: сп7сaй нaсъ мlтвами твои1ми, прпdбне џтче нaшъ.

Кондaкъ глaсъ и7:

T мjра сyетнагw и3зшeлъ є3си2 и3 въ дeбрехъ китaева всели1лсz є3си2, прпdбне џтче нaшъ fе0філе. непрестaннымъ pалмопёніемъ и3 ю3р0дствомъ свои1мъ мн0гихъ на пyть сп7сeніz настaвилъ є3си2. сегw2 рaди вопіeмъ ти2: моли2 хrтA бGа, да сп7сeтъ дyши нaшz.

Ще в розробці

Знайшли помилку