Житія святих,  Січень

Преподобний Феодосій Тотемський (Суморин), ігумен

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 28-й день / липня на 1-й день ― Собор Вологодських святих (перехідне) / вересня на 2-й день ― знайдення мощей

Народився у Вологді близько 1530 року і був вихований у благочесті та страху Божому. Досягнувши повноліття, за наполяганням батьків святий одружився і мав дочку, але сімейне життя не відволікало святого від діяльної любові до Бога. Він старанно відвідував церкву, багато молився вдома, особливо вночі. Після смерті батьків і дружини, віддавши всі свої статки родичам на виховання доньки, Феодосій пішов до Вологодського Спасо-Преображенського монастиря преподобного Димитрія Прилуцького і, прийнявши тут постриг, смиренно ніс усі нелегкі монастирські послухи: колов дрова, пік хліба, молов борошно, виконуючи все з ретельністю.

Відправившись за дорученням ігумена обителі в Тотьму дивитися за монастирськими солеварнями, він дбайливо ставився до робітників і був до них лагідний та милостивий. Управління його було таке, що ніколи раніше солеварні не приносили стільки доходу, як при ньому. Після того, як жителі Тотьми стали переселятися на нове місце, преподобний побажав заснувати в цих місцях монастир. Населення Тотьми і навколишніх сіл, яке знало й любило преподобного Феодосія ще на варницях, почувши про це, приходило до нього та приносило все необхідне для життя. У 1554 році, отримавши царську несудиму грамоту і в благословення від Прилуцького монастиря ікону Богоматері (відому тепер під ім’ям Суморинської чудотворної), преподобний Феодосій розпочав облаштування монастиря й впродовж одного року за допомогою сусідніх жителів поставив дерев’яну церкву, трапезу, келії та інші необхідні споруди.

Сам здобувши в юності гарну освіту, святий прагнув до духовної просвіти братії і з часом зібрав в обителі велику бібліотеку. Старанням преподобного було відновлено і запустілу Єфремову пустинь у тому ж Тотемському окрузі. Будучи настоятелем тепер уже двох обителей, преподобний Феодосій постійно перебував у молитві та трудах, подаючи приклад братії. Передбачаючи швидку кончину, святий залишив духовний заповіт, у якому, зокрема, наполегливо наголошував на необхідності церковної молитви за всіх покійних, і мирно спочив 28 січня 1568 року. Відомо близько 150 посмертних чудес преподобного.

2 вересня 1796 року під час перебудови храму було знайдено нетлінні мощі святого, які нині спочивають у соборі Різдва Христового міста Тотьми.

Тропарь преподобному Феодосию Тотемскому, глас 1

От ю́ности, преподо́бне Феодо́сие,/ жела́ние твое́ ко Христу́ Бо́гу впери́л еси́,/ его́же ра́ди град и оте́чество оста́вль/ и сла́ву су́етную, я́ко прах вмени́в,/ после́довал еси́ преподо́бному Дими́трию/ и оби́тели его́ сожи́тель был еси́,/ пресели́вся ко гра́ду То́тьме/ и в междоре́чие всели́вся,/ посто́м и бде́нием, и власяны́м одея́нием,/ и вери́гами те́ло твое́ удручи́л еси́./ Сего́ ра́ди Бог, ви́дев твоя́ труды́,/ по преставле́нии твое́м чудесы́ обогати́ тя:/ бе́сы изгоня́еши и слепы́я просвеща́еши,/ от вся́ких неду́г и бед избавля́еши приходя́щия к тебе́ с ве́рою и вопию́щия:/ сла́ва Да́вшему ти кре́пость,/ сла́ва Венча́вшему тя,// сла́ва Даю́щему тобо́ю всем исцеле́ния.

Ин тропарь преподобному Феодосию Тотемскому, глас 2

От мирска́го мяте́жа изше́д,/ преподо́бне о́тче наш Феодо́сие,/ и в ти́хое приста́нище дости́г,/ преподо́бному Дими́трию сожи́тель был еси́,/ и отту́ду, Бо́жиим Ду́хом направля́емь,/ во град То́тьму пресели́лся еси́,/ и во ото́цех водны́х оби́тель себе́ воздви́гл еси́,/ иде́же равноа́нгельное житие́ пожи́в,/ после́довал еси́ Христу́,/ Его́же ра́ди влася́ну ри́зу и вери́ги на те́ле твое́м носи́л еси́./ Смире́нием и нищелю́бием украси́вся,/ сла́ву су́етную презре́л еси́/ и оте́ческое име́ние до́бре расточи́л еси́,/ моле́нием же к Бо́гу и сле́зными струя́ми бе́сы посрами́л еси́,/ те́мже по успе́нии твое́м Христо́с да́ром чуде́с обогати́ тя./ Име́я у́бо дерзнове́ние ко Го́споду,/ преподо́бне о́тче наш Феодо́сие,// моли́ Христа́ Бо́га, да спасе́т ду́ши на́ша.