Преподобний Досифей Верхньоостровський p1auuhp92g1nh01d0q153u1d11178d3
Житія святих,  Жовтень

Преподобний Досифей Верхньоостровський

Місяця жовтня на 8-й день

Про дитинство та мирське життя Досифея Верхньоостровського інформації практично не збереглося, та й інші біографічні відомості про нього дуже мізерні та уривчасті. Досифей був учнем преподобного Євфросина Псковського.

Засновник та перший ігумен Петропавлівського Верхньоострівського монастиря на Верхньому острові на Псковському озері. Монастир відносять до 1470; згідно з літописами, Талабські острови на той час являли собою непрохідну лісову хащу і служили притулком для розбійників. У своїй обителі Досифей Верхньоостровський ввів пустинний гуртожиток.

Мощі його спочивають під спудом у Верхньоострівському монастирі, який був у 1764 році скасований і перетворений на парафіяльну церкву Петра та Павла. Після Жовтневого перевороту храм був закритий більшовиками, багато священнослужителів було заарештовано та заслано без права повернення після звільнення, деякі розстріляно. Нині обитель поступово відроджується.

У 1987 році ім’я Досифея Верхньоостровського було включено до Собору Псковських святих; пам’ять преподобного відзначається 8 жовтня й у Соборі Псковських святих (3-й Тиждень по П’ятидесятниці).

Тропарь преподобному Досифею Верхнеостровскому, Псковскому , глас 4

Я́ко свети́льник всесве́тел яви́лся еси́/ во о́строве Пско́вскаго е́зера,/ преподо́бне о́тче наш Досифе́е./ Ты бо крест Христо́в от ю́ности своея́ на ра́мо взем,/ усе́рдно Тому́ после́довал еси́,/ чистото́ю Бо́гови прибли́жився,/ отону́дуже и чуде́с дарова́нием обогати́лся еси́./ Те́мже и мы, притека́юще ко святе́й ико́не твое́й, уми́льно глаго́лем:/ о́тче преподо́бне, моли́ Христа́ Бо́га// спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак преподобному Досифею Верхнеостровскому, Псковскому , глас 2

Чисто́тою душе́вною Боже́ственно вооружи́вся/ и непреста́нныя моли́твы, я́ко копие́, вручи́в,/ кре́пко пробо́л еси́ бесо́вская ополче́ния,/ Досифе́е, о́тче наш,// моли́ непреста́нно о всех нас.

Величание преподобному Досифею Верхнеостровскому, Псковскому

Ублажа́ем тя, преподо́бне о́тче Досифе́е, и чтим святу́ю па́мять твою́, наста́вниче мона́хов и собесе́дниче а́нгелов.