Преподобний Анаста́сій, сповідник Римський 623069f15103a396514918
Житія святих,  Січень

Преподобний Анаста́сій, сповідник Римський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 21-й день

Походив зі знатної візантійської родини, здобув блискучу освіту. До постригу служив секретарем імператриці Євдокії, першої дружини імп. Іраклія.

У 617 році познайомився з прп. Максимом Сповідником і незабаром став його духовним сином. Відтоді протягом 37 років прп. Анастасій майже не залишав свого вчителя, подвизаючись разом із ним у монастирях Хрисопольському і св. Георгія в Кизику (суч. Бандирма, Туреччина), супроводжував прп. Максима у вимушених мандрівках Північною Африкою (бл. 630-645) та Італією (645-653).

Близько 653 року був заарештований разом із Максимом Сповідником за боротьбу з монофелітством і відправлений до Константинополя. На імператорському суді Анастасій відкинув наклепницькі звинувачення (переважно політичного характеру), які зводили на прп. Максима, і його було засуджено до заслання в м. Первера (на кордоні Македонії і Фессалії, суч. Греція); його вчителя заслали в м. Візія у Фракії.

Коли на початку 662 року прп. Максима вдруге викликали до Константинополя і засудили на Соборі, прп. Анастасій розділив його сповідницький подвиг: його було піддано бичуванню, йому відрубали язик і праву руку, потім заслали до фортеці Скоторі в Лазіці (суч. Грузія), а потім до фортеці в землі сванів.

Преподобний Анастасій помер дорогою, 24 липня 662 року (на кілька днів раніше за прп. Максима).