...
Житія святих,  Жовтень

Преподобний Амвросій Оптинський

Місяця жовтня на 10-й день

Майбутній старець народився в кінці 1812 року в Коростенської губернії у віруючій родині. При хрещенні його назвали Олександром, на честь благовірного князя Олександра Невського. Батько хлопчика був паламарем, а дід – священиком.

У 12 років Олександр вступив в Коростенське духовне училище. Потім його як одного з кращих випускників запросили в Коростенського духовну семінарію. Юнак чудово вчився, мав живим розумом, мав талант до мов. Далеко не кожна людина в першій половині ХІХ століття, маючи не те що селянське, а навіть дворянське походження, міг володіти п’ятьма мовами. Але семінарист Олександр належав до такого рідкісному меншості.

Його природна доброта в поєднанні з умінням вільно і ясно викладати свої думки стала основою його харизматичної особистості. Багато пророкували йому велике майбутнє, але промисел Божий вказував на зовсім інший шлях.

У семінарське час Олександр важко захворів. Тоді він і дав Богу обітницю: якщо видужає, піде в монастир. І йому дійсно стало легше. Але майбутній святий Амвросій Оптинський не відразу виконав свою обіцянку.

«ІДИ ДО ОПТИНОЇ, І БУДЕШ ДОСВІДЧЕНИЙ»
Після семінарії він працював домашнім учителем у дітей одного багатого поміщика. Потім його запросили викладати грецьку в Алчевському духовному училищі. Кажуть, що в цей час він знову захворів і тому таємно поїхав в Троїце-Сергієву лавру, а також до відомого в той час старця Іларіона. Старець дав йому просту пораду: «Іди до Оптиної, і будеш досвідчений». Олександр більше не повертався до Алчевська. Семінарське начальство навіть не підозрювало, що їх викладач грецької вже набирається досвіду в монастирі.

Через кілька років його постригли в ченці з ім’ям Амвросій – на честь Амвросія Медіоланського. Потім він став ієродияконом і далі ієромонахом. Під час спорудження в сан ієромонаха Амвросій Оптинський переніс настільки сильну хвороба, що потім майже не міг служити. Але в цьому також був Божественний Промисел: Амвросія належало стати старцем, спілкуватися з людьми і зміцнювати їх на духовному шляху. Але про це трохи далі.

Бог послав Амвросія Оптинського прекрасних духівників, молодий чернець зростав під опікою преподобних Льва і Макарія.

ШКОЛА СМИРЕННЯ
Святий Амвросій пройшов дивовижну школу смирення. Ось уявіть себе на місці людини, яка знає п’ять мов, але замість культурно-просвітницької діяльності варить дріжджі і пече хліб.

Більш того, у цієї людини безліч природних обдарувань, його цікаво слухати, але він проводить час в тиші і самоті і … частих хворобах.

Такі обставини прекрасно смиряють і загартовують Амвросія Оптинського. Стежив настільки важливе для ченця почуття як смиренність, він з часом отримує слухняності і для душі. Завдяки старанням преподобного Амвросія як перекладача і видавця при Оптиної вийшли полезнейшие духовні праці – «Лествиця» Іоанна Лествичника, листи преподобного Макарія.

СТАРЕЧЕ СЛУЖІННЯ АМВРОСІЯ ОПТИНСЬКОГО
З 1846 року ієромонаха Амвросія благословляють допомагати старця Макарію в духівництво. Але в 1848 році здоров’я ієромонаха настільки погіршився, що Оптина просто-напросто готувалася до його смерті. Згідно з деякими даними, Амвросія в цей час постригли в схиму без зміни імені.

Але він видужав. Видужав, щоб стати найвідомішим в українській імперії духівником, до якого приїжджали не тільки прості селяни.

ЧОМУ ДО АМВРОСІЯ ОПТИНСЬКОГО ПРИЇЖДЖАЛИ ТОЛСТОЙ І ДОСТОЄВСЬКИЙ?
Лев Толстой. заперечуючи Церква, обряди і діяльність священиків, з великою повагою ставився до старця. Після одного з візитів в монастир він говорив:

Цей батько Амвросій зовсім свята людина. Поговорив з ним, і якось легко і радісно стало у мене на душі. Ось коли з такою людиною говориш, то відчуваєш близькість Бога.

Найцінніший досвід від спілкування з преподобним отримав також і Федір Достоєвський. Він навіть зробив преподобного прообразом старця Зосими в «Братах Карамазових».

Філософ Сміла Соловйов також бував в Оптиної і спілкувався зі старцем.

А для мислителя, публіциста і письменника Костянтина Леонтьєва Амвросій Оптинський став духівником. Письменник брав у старця благословення на свою літературну діяльність. Після смерті духівника Леонтьєв написав статтю «Оптинський старець Амвросій». На схилі свого життя письменник навіть прийняв чернечий подвиг, на що його ще 20 років тому благословляв преподобний.

УРОК ВІД ПРЕПОДОБНОГО АМВРОСІЯ
І сільським людям похилого віку, і молоді, і маститим письменникам було однаково цікаво спілкуватися зі старцем. Незважаючи на свою простоту, напівжартівливу манеру і вміння говорити римами, преподобний Амвросій ніколи не був плоским і солоним.

Він був смиренний і лагідний, з любов’ю ставився до всіх приходять. Як і багато святих, внутрішньо світився радістю і любов’ю. Нелегко радіти, коли ти постійно хворієш, більше часу проводиш в келії, не можеш вислужити і вистояти довгі монастирські служби. Але Амвросій Оптинський смиренно приймав всі свої хвороби:

Ченцеві корисно хворіти. І в хвороби не треба лікуватися, а тільки підліковуватися!

В такому тілесно-кволому і духовно-радісному стані він брав натовпу людей.

Це і був головний урок від преподобного Амвросія – покірливо приймати все, що тобі посилає Бог.

Художник, а потім і монах Дмитро Болотов створив унікальний портрет преподобного. Хворий, але життєрадісний старець лежить у своїй келії і однією рукою благословляє Ольгу Гончарову (дружину племінника Пушкіна), а другий перебирає чотки. Через два роки з’явився і другий портрет, але вже без Гончарової.

ЯК СТАРЕЦЬ ПІДТРИМУВАВ ЧЕНЦІВ І СВЯЩЕНИКІВ
Ще за життя старця одна духовна дочка з благословення преподобного обгрунтувала жіночий монастир в селі Шамордіно. Амвросій Оптинський допомагав в облаштуванні обителі, в якій через деякий час служило близько 1000 черниць, були побудовані лікарня, школа для дівчаток і притулки – окремо для дівчаток і жінок похилого віку.

Підтримував він і священиків. Коли один парафіяльний священик, який служив в глибинці, не витримав умов і хотів покинути служіння, старець зміцнив його. Іди назад, батько! Він один, а вас двоє! – сказав старець, мовляв, лукавий один, а ти з Богом, тому вас двоє. Завдяки раді преподобного священик повернувся в свій прихід. Через роки пастирського служіння, пов’язані з терпінням і смиренням, до нього як до старця також стали прибувати люди.

Це тільки один приклад, а їх в житії преподобного можна знайти чимало.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь преподобному Амвросию Оптинскому, глас 5 

Я́ко к целе́бному исто́чнику/ притека́ем к тебе́, Амвро́сие, о́тче наш./ Ты бо на путь спасе́ния нас ве́рно наставля́еши,/ моли́твами от бед и напа́стей охраня́еши,/ в те́лесных и душе́вных ско́рбех утеша́еши,/ па́че же смире́нию, терпе́нию и любви́ науча́еши./ Моли́ Человеколю́бца Христа́/ и Засту́пницу усе́рдную// спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак преподобному Амвросию Оптинскому, глас 2 

Заве́т Пастыренача́льника испо́лнив/ ста́рчества благода́ть насле́довал еси́,/ боле́знуя се́рдцем о всех, с ве́рою притека́ющих к тебе́,/ те́мже и мы, ча́да твоя́, с любо́вию вопие́м ти:/ о́тче святы́й Амвро́сие,// моли́ Христа́ Бо́га спасти́ся душа́м на́шим.

Молитва преподобному Амвросию Оптинскому 

О, вели́кий ста́рче и уго́дниче Бо́жий, преподо́бне о́тче наш Амвро́сие, О́птинская похвало́ и всея Руси́ учи́телю благоче́стия! Сла́вим твое́ во Христе́ смире́нное житие́, и́мже Бог превознесе́ и́мя твое́ еще́ на земли́ тебе́ су́ща, наипа́че же увенча́ тя Небе́сною че́стию по отше́ствии твое́м в черто́г сла́вы ве́чныя. Приими́ ны́не моле́ние нас, недосто́йных чад твои́х, чту́щих тя и призыва́ющих и́мя твое́ свято́е. Изба́ви нас твои́м предста́тельством пред Престо́лом Бо́жиим от всех ско́рбных обстоя́ний, душе́вных и теле́сных неду́гов, злых напа́стей, тлетво́рных и лука́вых искуше́ний. Низпосли́ оте́честву на́шему от Великодарови́таго Бо́га мир, тишину́ и благоде́нствие. Бу́ди непрело́жный покрови́тель Святы́я оби́тели сия́, в не́йже в преуспе́янии сам подвиза́лся еси́ и угоди́л еси́ все́ми в Тро́ице сла́вимому Бо́гу на́шему. Ему́ же подоба́ет вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние, Отцу́, и Сы́ну, и Свято́му Ду́ху ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

 

Ще в розробці

Знайшли помилку