Преподобномученик Сергій (Гуськов) Sergiy Guskov
Житія святих,  Січень

Преподобномученик Сергій (Гуськов)

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 14-й день / 22-й день (Собор новомучеників і сповідників Церкви Руської) / жовтня на 4-й день (Собор Казанських святих)

Преподобномученик Сергій (в миру Гуськов Павло Іванович) народився 1875 року в благочестивій селянській родині. У 1898 році поступив послушником до Раїфської пустині. У 1906 році прийняв постриг, а в 1910 році був висвячений на ієромонаха. З 1914 року перебував на посаді ризничого. У вересні 1918 року за клопотанням братії отець Сергій був затверджений тимчасовим виконувачем обов’язків настоятеля монастиря. Йому довелося керувати монастирським життям у важкий для святої обителі період. Служби проходили в розграбованих храмах, стіни яких зовні були пориті шрапнеллю, а зсередини осквернені руками безбожників.

Після закриття монастиря (у червні 1928 року) селяни навколишніх із Раїфою сіл організували громаду, куди увійшли семеро із тридцяти колишніх насельників монастиря. Парафіяльною церквою стала Раїфська церква обителі. Отець Сергій оселився в селі Біло-Безводне. Незважаючи на закриття пустині, вплив чернецтва в Раїфі залишався, як і раніше, великим. До ченців приходили селяни зі всієї Татарії, із Чувашії та Марії. Більшість Раїфських ченців не переставали звершувати таїнства, сповідувати, хрестити, відспівувати і служити Божественну літургію.

У 1929 році Державне політичне управління (ДПУ) вилучило у отця Сергія церковні облачення, а у інших насельників і селян – хрести, церковні посудини й облачення. Отець Сергій був заарештований і допитаний. Однак через деякий час він був несподівано звільнений під підписку про невиїзд.

У 1930 році ієромонаха Сергія повторно заарештували і перепровадили до Казані. Його разом з іншими ченцями звинувачували в агітації проти заходів радянської влади, у вбивстві сімох червоноармійців у 1918 році (хоча ніхто із Раїфських ченців не брав у цьому участі і провини їхньої не було ніякої) та приховуванні монастирського майна. 20 лютого 1930 року разом з іншими ченцями отець Сергій (Гуськов) був засуджений трійкою при Постійному представництві ОДПУ Татарської АРСР і засуджений до розстрілу. Ні погрози слідчих, ні жорстоке тюремне поводження не зломили дух преподобномученика. Як ризничого закритої обителі, який до того ж неодноразово виконував обов’язки настоятеля, його допитували з особливою запеклістю, катували, домагаючись від нього “зізнання”, де захована монастирська ризниця, але так нічого і не дізналися. 10 серпня 1930 року ієромонаха Сергія (Гуськова) було розстріляно.

Причислений до лику святих новомучеників і сповідників Руських 11 березня 2020 року визначенням Священного Синоду Руської Православної Церкви.