Преподобномученик Серафим (Шахмут), Жировицький, архімандрит p1arda5tlu13er3vi1trr19en5ph3
Житія святих,  Серпень

Преподобномученик Серафим (Шахмут), Жировицький, архімандрит

Місяця серпня на 24-й день

Преподобномученик Серафим (у миру Романович-Шахмут), архімандрит († 1946 р.). Народився 1901 року в селі Підлісся Ляховицького повіту в багатодітній родині селян-бідняків. З дитинства Романа вабило до Церкви: у той час, як усі грали у звичайні ігри, він часто з паличок робив хрестики, одягав як єпитрахиль фартух і починав “правити службу”.
Незважаючи на крайню скруту, хлопчик закінчив Ляховицьке двокласне народне училище. У 1922 році Роман вступив до Жировицького Свято-Успенського монастиря, де 1923 року прийняв чернечий постриг з ім’ям Серафим. Завдяки гарним співочим здібностям, йому було доручено кліросний послух, і він став гарним регентом і уставщиком. У 1926 році його висвятили на ієродиякона, а незабаром – на ієромонаха.
У серпні 1941 року з благословення митрополита Пантелеймона (Рожновського) отець Серафим залишив Жировиці та виїхав у напрямку Мінська для налагодження церковно-парафіяльного життя там, де в цей період воно було зруйноване більшовиками.
Отець Серафим відвідав безліч селищ, збираючи на ім’я митрополита прохання вірян про відкриття парафій, і багатьох хрестив. Також він збирав матеріали про переслідування Православної Церкви в Білорусі.
Після цієї місіонерської поїздки батюшка служив у Мінську у Свято-Духівській церкві та ніс пастирську опіку над лікарнями і дитячими притулками міста. У 1944 році за свою діяльність із відкриття храмів він був заарештований у Гродно. Його протримали слідством рівно 10 місяців. За звинуваченням у приналежності до “німецьких контрреволюційних органів” батюшка був засуджений до 5-ти років ув’язнення в концтаборі. Там незабаром (імовірно в 1946 році) він помер від розриву серця після страшних мук, пережитих ним у катівнях Н. К. В. Д.