Житія святих,  Листопад

Преподобномученик Рафаїл (Тюпін), ієромонах

Місяця листопада на 28-й день

Преподобномученик Рафаїл народився 20 липня 1886 року в селі Юрти Жерновської волості Лівенського повіту Орловської губернії в сім’ї селянина Георгія Тюпіна і в хрещенні був названий Борисом. Початкову освіту він здобув у сільській школі. У 1912 році Борис вступив до Козельської Введенської Оптини Пустинь і виконував тут послух кухаря.
У 1914 році почалася Перша світова війна, і Борис був призваний на фронт. Незабаром після початку військових дій він був поранений і потрапив у лазарет, а потім на остаточне вилікування був направлений до Оптіни Пустині, при якій у ті роки був влаштований госпіталь. Після одужання він залишився у монастирі. Після закриття обителі безбожниками в 1918 році Борис Георгійович знову був мобілізований на фронт, але захворів і був залишений у Лівнах, звідки поїхав до Москви, і в 1922 році в Златоустівському монастирі був пострижений у чернецтво з ім’ям Рафаїл, а в 1926 році. . З 1927 по 1930 рік він служив у храмі в селі Латиніно Калузької області, потім був призначений настоятелем храму на честь ікони Божої Матері «Всіх Скорботних Радість» у селі Шарапове Лопасненського району Московської області.
Отець Рафаїл був ревним пастирем і молитовником; слава про нього, як про святого чоловіка, молитви якого чує Господь, швидко поширилася серед селян, і вони почали звертатися до нього з проханням помолитися і за порадами. І влада вирішила заарештувати священика, псаломщицю, церковну старосту та двох активних, на їхню думку, парафіян, звинувативши їх усіх у тому, що вони «розвалили два колгоспи; у зв’язку з загостреною міжнародною обстановкою поширювали чутки про війну і у зв’язку з цим неминучості повалення радянської влади, використовували жінок-клікуш, поширювали чутки про покарання селян у зв’язку з пережитими труднощами за нібито безбожжя, в церкві відбувалися антирадянські проповіді…»
Але особливий інтерес викликало у співробітників ОГПУ лікування отцем Рафаїлом біснуватою. Було опитано мешканців села, які всі свідчили про недугу нещасної жінки, яку в момент біснування ледь могли утримувати кілька людей, а коли підводили до причастя в церкві, то її важко тримати четвером сильним чоловікам. Щодо чуда зцілення були опитані віруючі та невіруючі, і всі підтвердили справжність дива. Всі свідчили, що до зцілення хвора «не могла навіть води принести і взагалі нічого не робила, а сиділа вдома, як дурна. Але після того, як вона прийшла з Шарапова, то почала все працювати і ніякого болю вже не відчувала»
Після відправлення на заслання отець Рафаїл повернувся до Москви і отримав призначення в один із храмів у Чернівському районі Московської області, де прослужив до 1936 року і був направлений до храму в Шаховському районі тієї ж області. 1937 року отця Рафаїла направили служити до храму в Срібно-Прудському районі. Тут він прослужив три місяці, намагаючись домогтися реєстрації місцевою владою, але після того, як влада відмовила йому в реєстрації, він знову прийшов до Патріархії і був направлений у розпорядження Нижегородського митрополита Феофана (Тулякова), резиденція якого тоді знаходилася у місті Семенові. Очевидно, і тут влада відмовила священикові в реєстрації, і митрополит доручив йому завідувати господарською частиною єпархіального управління.
У серпні 1937 року митрополит Феофан був заарештований, отець Рафаїл виїхав до Патріархії до Москви і отримав призначення до парафії Смоленської області. Але коли він прибув туди, влада відмовилася його реєструвати. Після цього ієромонах Рафаїл залишив усі спроби влаштуватися служити на приході: він оселився в селі Макліно Малоярославецького району Московської області і став заробляти собі на життя чоботовим ремеслом.

У другу половину 1937 року розпочався останній період кривавих гонінь на Російську Православну Церкву, який торкнувся будь-якого архієрея, кожного священика, всякого чернечого і мирянина. Для обґрунтування арешту ієромонаха Рафаїла співробітниками НКВС були допитані свідки – голова місцевого колгоспу, конюх та шістнадцятирічний комсомолець, син господарів, у яких отець Рафаїл винаймав кімнату. Вони підписалися під протоколами допитів, написаних слідчим, що священик, який у їхньому селі, звершував молебні у будинках селян, хрестив новонароджених, збирав маленьких дітей і змушував їх молитися. Син господарів рішуче заявив, що священик «тероризував населення своєю проповіддю проти колгоспного ладу, розкладав колгоспну дисципліну. З мого боку було заявлено до міліції, але до цього часу жодних заходів не вживали до священика Тюпіна. Тюпін є соціально небезпечним населення і колгоспного строя».
Голова сільради, даючи для співробітників НКВС характеристику на священика, написав, що той «соціально небезпечний для колгоспного ладу. Населення просить ізолювати його з території Маклінського сільради».
Голова колгоспу дав таку характеристику батькові Рафаїлу: «Вів роботу проти того, щоб колгоспники не ходили на колгоспну роботу, чим підірвав колгоспний лад… і розклав дисципліну в колгоспі. Багато населення стало ходити до церкви».
Ієромонаха Рафаїла було заарештовано 29 листопада 1937 року і поміщено в одну з в’язниць міста Москви. 2 грудня слідчий допитав його.
Того ж дня, 2 грудня, слідство було закінчено, і 9 грудня трійка НКВС засудила отця Рафаїла до розстрілу. Ієромонаха Рафаїла (Тюпіна) було розстріляно 11 грудня 1937 року і поховано у спільній невідомій могилі на полігоні Бутово під Москвою.