...
Преподобномученик Філумен Святогробець (Хасапіс), архімандрит p1b28681li9l51rct17fl1fm3cqg6
Житія святих,  Листопад

Преподобномученик Філумен Святогробець (Хасапіс), архімандрит

Місяця листопада на 16-й день

У світі Софокліс Хасапіс народився 15 жовтня 1913 року в столиці Кіпру Нікосії.

У 1927 році вступив до насельників монастиря Ставровуні разом зі своїм братом Олександром.

1934 року брати приїхали до Єрусалиму і вступили до гімназії Єрусалимської Православної Церкви.

У 1937 році вони прийняли там же чернечий постриг з іменами Філумен та Елпідій. 5 вересня 1937 року монах Філумен був висвячений у сан ієродиякона. Ієромонаха Єлпідія згодом було запрошено до Олександрійської Православної Церкви.

Після закінчення семінарії в 1939 році святий Філумен ніс різні послухи в патріархії, кілька років трудився в Лаврі святого Сави.

1 листопада 1944 року був висвячений на ієромонаха.

Був настоятелем різних грецьких храмів та монастирів у Святій Землі – в Єрусалимі, Яффі, Рамаллі.

8 травня 1979 року був призначений ігуменом монастиря біля Колодязя Якова в Самарії.

29 листопада 1979 року було вбито релігійними фанатиками.

Незадовго до вбивства отця Філумена група людей з’явилася в монастир і зажадала прибрати хрести та ікони від Колодязя Якова з приводу того, що символи християнства заважають їм молитися в цьому священному для них місці. Настоятель монастиря відмовився це зробити, нагадавши, що Колодязь Якова був і залишається православною святинею багато сотень років. У відповідь була висловлена ​​загроза, що якщо він не піде звідти, то має готуватися до найгіршого. Вигукуючи богохульства, непристойності та погрози християнам, фанатики пішли.

У день пам’яті святого апостола Матвія вбивці увірвалися до монастиря. Вони нанесли батькові Філуменові сокирою в обличчя дві хрестоподібні рани, викололи йому очі і відрубали частинами пальці правої руки. Проте вбивства лагідного священнослужителя їм було недостатньо, вони опоганили ще й саму церкву: розрубали розп’яття, розкидали та опоганили священні судини та вчинили інші блюзнірські дії.

30 листопада 1983 року блаженніший патріарх Єрусалимський Діодор у супроводі грецьких єпископів, архімандритів, священиків та ченців здійснив відкриття мощів архімандрита Філумена. Труна його була з обережністю витягнута з могили на цвинтарі Братства Гробу Господнього на горі Сіон. Останки отця Філумена були майже повністю нетлінними. Вони були обмиті, обгорнуті новим покровом і покладені в Троїцькому храмі грецької семінарії на Сіоні, де перебували кілька місяців, а потім перепоховали в новому труні на сіонському цвинтарі. 8 січня 1985 року мощі святого Філумена були знову вилучені з труни і покладені в раку в Троїцькому храмі на Сіоні.

29 серпня 2008 року, напередодні дня освячення добудованого храму святої Фотини Самарянки грецького монастиря над Колодягом Якова в Самарії, мощі урочисто були перенесені до Сихему.

29 листопада 2009 року патріарх Феофіл III при величезному збігу паломників здійснив у храмі святої Фотини Самарянки в Сихемі Божественну літургію, по закінченні якої було здійснено хресну ходу в ковчезі з краплями крові святого. Перед початком молитовної процесії патріарх Феофіл зачитав рішення Священного Синоду Єрусалимської Церкви про прославлення у лику святих новомученика Філумена. У своєму слові патріарх зазначив, що братія Святого Гробу Господнього відразу ж після призначення отця Філумена в Сихем називала його новомучеником, тим самим передбачивши його страждальську кончину.

Знайшли помилку