...
Преподобна Макрина Каппадокійська, сестра святителя Василія Великого p1aolmctno13blp031hlh1pcg16iu4
Житія святих,  Липень

Преподобна Макрина Каппадокійська, сестра святителя Василія Великого

Місяця липня на 19-й день

Преподобна Макрина, сестра святителів Василія Великого і Григорія Ніського, народилася в Каппадокії на початку IV століття. Її мати, Емілія, бачила уві сні Ангела, який назвав ще не народжену Феклою на честь святої первомучениці Фекли. Свята Емілія виконала волю Божу і назвала доньку Феклою. Інші ж родичі іменували дівчинку Макриною на честь бабусі, яка постраждала під час гоніння на християн за імператора Максиміана Галерії.

Крім Макрини в родині було ще дев’ятеро дітей. Свята Емілія сама керувала вихованням і освітою своєї старшої доньки, навчала її грамоти за священними книгами і псалмами Давида, вибираючи ті приклади зі святих книг, які повчали в благочесті та богоугодному житті. Свята Емілія привчила свою доньку відвідувати церковні служби і здійснювати домашні молитви. Макрина була навчена також правильному веденню домашнього господарства і різному рукоділлю. Вона ніколи не залишалася бездіяльною і не брала участі в дитячих іграх і забавах.

Коли Макрина виросла, батьки заручили її з благочестивим юнаком, але наречений незабаром помер. Багато молодих людей прагнули шлюбу з нею, але Макрина всім відмовляла, обравши дівоче життя і не бажаючи зраджувати пам’яті померлого нареченого. Преподобна Макрина жила в домі своїх батьків, допомагаючи їм виконувати хатню роботу разом зі служницями як старша: вона ретельно стежила за вихованням і освітою молодших братів і сестер. Після смерті батька вона стала головною опорою для родини.

Коли всі діти виросли і покинули рідний дім, свята Макрина переконала свою матір, святу Емілію, залишити світ, відпустити рабів на свободу і піти в дівочий монастир. Деякі зі служниць-рабинь наслідували їхній приклад. Прийнявши чернечий постриг, вони жили разом, однією сім’єю, разом молилися, разом працювали, мали все спільне, нічим не відрізняючись одна від одної у способі життя.

Після смерті матері свята Макрина керувала сестрами обителі. Вона користувалася глибокою повагою всіх, хто знав її. Суворість до себе й утримання в усьому були притаманні святій протягом усього життя. Спала вона на дошках і не мала жодної власності. Свята Макрина була удостоєна дару чудотворення. Був випадок (розказаний сестрами обителі святому Григорію Ніському після смерті святої Макрини), коли вона зцілила дівчинку, у якої на оці було більмо, поцілувавши це хворе око. За молитвами святої, в її обителі під час голоду не убожіла пшениця, необхідна для прожитку сестер.

Померла свята Макрина 380 року, до останнього подиху підносячи подячні молитви Господу за отримані від Нього протягом усього її життя благодіяння. Похована преподобна в одній могилі з батьками.

Ин тропарь преподобной Макрине, сестре святителя Василия Великого , глас 8

В тебе́, ма́ти, изве́стно спасе́ся, е́же по о́бразу:/ прии́мши бо Крест, после́довала еси́ Христу́/ и, де́ющи, учи́ла еси́ презира́ти у́бо плоть, прехо́дит бо,/ прилежа́ти же о души́, ве́щи безсме́ртней.// Те́мже и со А́нгелы сра́дуется, преподо́бная Макри́но, дух твой.

Тропарь преподобной Макрине, сестре святителя Василия Великого, глас 2

Жениха́ твоего́ смерть ви́девши,/ разсмотре́ла еси́ тле́нную жизнь и су́етие ми́ра,/ отвсю́ду вину́ прии́мши,/ Нетле́нному Обру́чнику уневе́стилася еси́,/ посто́м и смире́нием любо́вь Того́ постига́ющи./ Тем ны́не ра́дуется со А́нгелы,// преподо́бная Макри́но, дух твой.

Тропaрь с™hz, глaсъ и7:

Въ тебЁ, мaти, и3звёстнw сп7сeсz є4же по џбразу: пріи1мши бо крeстъ послёдовала є3си2 хrтY, и3 дёющи ўчи1ла є3си2, презирaти ќбw пл0ть, прех0дитъ бо: прилэжaти же њ души2, вeщи безсмeртнэй. тёмже и3 со ѓгGлы срaдуетсz, прпdбнаz макрjно, дyхъ тв0й.

Кондaкъ с™hz, глaсъ д7.
Под0бенъ: Kви1лсz є3си2:

БGа бл7гaго всёмъ сeрдцемъ возлюби1ла є3си2, макрjно препод0бнаz, и3 сегw2 кrтъ честнhй на рaмо пріeмши, ўсeрднw послёдовала є3си2 є3мY: toнyдуже согрэшeній њбрэлA є3си2 прощeніе.