Праведний Варвар, колишній розбійник p1aiur8g63usl1p1hr7i1agl1qmq3
Житія святих,  Травень

Праведний Варвар, колишній розбійник

Місяця травня на 6-й день.

Святий мученик Варвар, колишній розбійник, жив у Греції і довгий час здійснював розбої, грабежі та вбивства. Але Господь, який не хоче смерті грішника, навернув і його до покаяння. Одного разу, коли Варвар сидів у печері й дивився на безліч награбованого майна, благодать Божа торкнулася серця його. Він думав про неминучу смерть, про страшний майбутній суд. Розмірковуючи про безліч скоєних ним злодіянь, він розбився серцем і вирішив започаткувати своє покаяння, кажучи: “Господь не знехтував молитвою розбійника, що висів поруч із Ним, і нехай помилує мене за невимовною милістю Своєю”. Варвар залишив у печері всі свої скарби і прийшов до найближчої церкви. Він не приховав від священика свої злі справи і благав прийняти від нього покаяння. Священик дав йому місце у своєму домі, і святий Варвар пішов за ним, пересуваючись на колінах і ліктях, як чотиринога тварина, бо вважав себе негідним звання людини. У будинку священика він оселився разом із худобою, харчувався з тваринами і вважав себе гіршим за всяку тварюку. Отримавши від священика дозвіл своїх гріхів, Варвар пішов до лісу і прожив там 12 років без одягу, голий, терплячи холод і спеку, від чого все тіло його почорніло. Нарешті святий Варвар отримав сповіщення згори, що гріхи його прощені і що він помре мученицькою смертю. Одного разу місцями, де подвизався святий Варвар, проходили купці. У густій траві перед ними засувалося щось. Думаючи, що це звір, вони пустили туди кілька стріл із луків. Підійшовши ближче, вони жахнулися, побачивши, що смертельно поранили людину. Але святий Варвар просив їх не сумувати, розповів їм про себе і просив повідомити про те, що трапилося, священику, в будинку якого він раніше жив. Після цього святий Варвар віддав дух свій Богу. Пресвітер, який прийняв покаяння колишнього розбійника, знайшов тіло його, осяяне небесним світлом. Пресвітер поховав тіло святого Варвара на тому місці, де його було вбито. Згодом від гробу святого почало витікати цілюще миро, яке зцілювало різні хвороби. Мощі його перебувають у монастирі Келлій у Фессалії, поблизу міста Ларісси.

Тропарь мученику Варвару Луканскому, бывшему разбойнику, глас 4

Му́ченик Твой, Го́споди, Ва́рвар,/ во страда́нии свое́м вене́ц прия́т нетле́нный от Тебе́, Бо́га на́шего:/ име́яй бо кре́пость Твою́,/ мучи́телей низложи́,/ сокруши́ и де́монов немощны́я де́рзости./ Того́ моли́твами// спаси́ ду́ши на́ша.

Кондак мученику Варвару Луканскому, бывшему разбойнику, глас 3

От Бо́га да́нныя ти благода́ти,/ страстоте́рпче Ва́рваре свя́те,/ я́ко многоце́нным ми́ром, нас посеща́й целе́бне,/ да вопие́м ти:// ра́дуйся, испи́вый сла́достне ча́шу Христо́вых страсте́й.