Праведний отрок Артемій Веркольський p1b0064cbj2052u11fk181t1d383 1
Житія святих,  Жовтень

Праведний отрок Артемій Веркольський

Місяця жовтня на 20-й день / червня на 23-й день

Святий Артемій Веркольський народився 1532 р. у селі Верколі Двінського краю, у благочестивій селянській родині. Вихований у страсі Божому та християнському благочесті, св. Артемій ще й у дитинстві відрізнявся лагідністю, слухняністю та працьовитістю. У віці 12 років, працюючи на полі, він був убитий блискавкою. Забобонні односельці залишили тіло блаженного Артемія, як померлого від раптової смерті, невідспіваним і поклали його в лісі поверх землі, прикривши хмизом і берестою.

Так пролежало воно, всіма забуте, 32 роки. Але у 1577 р. мощі св. Артемія були знайдені нетлінними і прославилися багатьма чудесами та зціленнями хвороб. Так, під час злоякісної лихоманки, що поширилася в Двінському краї, веркольський селянин Каллінік, взявши з труни св. Артемія бересту, привісив її до хреста на грудях сина, що вмирав, і той отримав зцілення.

Згодом були написані ікони праведного Артемія. Від дощок, де їх писали, залишалися стружки. Від них хворі також отримували зцілення від своїх недуг. На місці знаходження мощів св. отрока було засновано монастир, де й поклали його святі мощі.

Тропарь праведному отроку Артемию Веркольскому, глас 2

Вы́шняго повеле́нием,/ тучено́сным облако́м не́бо помрачи́вшим,/ и мо́лниям блиста́ющим,/ гро́му же возшуме́вшу с преще́нием,/ испусти́л еси́ ду́шу твою́ в ру́це Го́сподеви,/ прему́дре Арте́мие,/ и ны́не предстои́ши Престо́лу Влады́ки всех,/ и́же ве́рою и любо́вию приходя́щим к тебе́,/ подая́ исцеле́ние все́м неотло́жно,/ и моля́ся Христу́ Бо́гу,// спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак праведному отроку Артемию Веркольскому, глас 8

Возсия́ днесь пресве́тлая па́мять прему́драго Арте́мия;/ Богода́нная благода́ть я́ко ре́ки излива́ет от целе́бных моще́й его́ ди́вная исцеле́ния,/ и́миже от многоразли́чных неду́г избавля́емся,/ с ве́рою прие́млюще я́, и взыва́юще:// ра́дуйся, Арте́мие Богому́дре.

Молитва праведному отроку Артемию Веркольскому

Святы́й уго́дниче Бо́жий, пра́ведный Арте́мие, при́сный храни́телю святы́я ве́ры Правосла́вныя и бли́зкий защи́тниче страны́! При́зри ми́лостивно на усе́рдную моли́тву нас гре́шных и твои́м благомо́щным предста́тельством испроси́ нам у Го́спода проще́ние согреше́ний на́ших, преспе́яние в ве́ре и благоче́стии и огражде́ние от ко́зней диа́вольских. Моли́ Го́спода, да храни́т во здра́вии и непременя́емем благополу́чии ве́рных люде́й Свои́х, да пода́ст стране́ на́шей мир и тишину́, а нам нелицеме́рное послуша́ние, да сподо́бит всех нас получи́ти, по христиа́нстей кончи́не, Небе́сное Ца́рствие, иде́же вси пра́веднии вме́сте с тобо́ю, ве́чно сла́вят Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха. Ами́нь.