Житія святих,  Лютий

Праведна Феодора, цариця Грецька

День пам'яті (н. ст.)

Місяця лютого на 11-й день

Праведна цариця Феодора була дружиною грецького царя Феофіла-іконоборця (829-842), але не поділяла єресі чоловіка і таємно шанувала святі ікони. Після його смерті, коли свята Феодора керувала державою замість малолітнього сина Михаїла, вона відновила іконошанування, повернула позбавленого влади святого патріарха Мефодія і скликала Собор, на якому іконоборці були прокляті. Нею встановлено святкування цієї події — Торжество Православ’я, яке щорічно звершується в першу неділю Великого посту. Праведна Феодора багато зробила для Святої Церкви й тим, що виховала в сині Михаїлі тверду відданість Православ’ю.

Коли Михаїл виріс, її відсторонили від управління і, провівши 8 років в обителі святої Єфросинії в подвигах і читанні Божественних книг (відомо Євангеліє, писане її рукою), мирно померла близько 867 року. Мощі її 1460 року були віддані турками жителям міста Керкіра (суч. Корфу).

Тропарь праведной Феодоре, царице Греческой, глас 8

Во святы́х ди́вная,/ благове́рная цари́це Феодо́ре,/ нетле́нием моще́й и чуде́с сия́нием почти́ тя́ Бо́г;/ помина́юще твое́ пра́ведное житие́,/ тя́ мо́лим испроси́ти// телесе́м на́шим здра́вие и душа́м спасе́ние.

Ин тропарь праведной Феодоре, царице Греческой, глас 8

Правосла́вия красото́, благоче́стия тверды́не/ и защи́тнице Це́ркве Христо́вы,/ свяще́нных ико́н све́тлое устрое́ние,/ цари́це честна́я,/ к Бо́гу моли́твами твои́ми/ свободи́ от ересе́й славосло́вящих тя́,// свы́ше при́сно подаю́щи грехо́в разреше́ние.