...
Преподобний Михаїл сповідник, єпископ Синадський p1e9vrs9oikkv1f6j1u41o8d8m23
Житія святих,  Травень

Преподобний Михаїл сповідник, єпископ Синадський

Місяця травня на 23-й день

Цей святий Михаїл, як же сподобився імені ангельського — називався як найголовніший ангел небесних сил, — так і життя ангельське мав, дівственною чистотою й іншими добрими ділами досконале. З материнських-бо рук поклався на Бога і виявився Йому служителем найкращим, з юности чернече прийняв життя, разом зі святим Феофілактом Никомидійським, у дні святішого патріарха Тарасія, від нього ж і послані були обидва в монастир, при гирлі Євксінського Понта створений. Там, чернечий подвиг проходячи, багато в чеснотах досягли і до Бога в молитвах своїх здобули сміливість. Якось-бо в час жнив спека велика докучала і від безводдя спрагою великою знемагали. Помолилися до Бога — і посудина мідна воду виточувати почала на потребу: чинить-бо Господь волю тих, що бояться Його, і молитов їхніх слухає. І було це чудо подібне на те давнє, коли в пустелі спраглому Ізраїлю Бог вивів воду з каменя, і на друге, коли помирав від спраги Самсон і з сухої кістки ослячої виточив живої води джерело.

За таке добродійне життя преподобних отців, яке, наче зоряне сяйво, засвітилося, святіший патріарх Тарасій вирішив удостоїти їх високого архиєрейського сану: блаженного Теофілакта поставив митрополитом у Никомидії, а цього святого Михаїла, на єпископа висвятивши, у Синад послав. І пасли добре Христове стадо словом і прикладом життя свого. Тоді святіший Тарасій із життя цього відійшов, а після нього Никифор прийняв престол Константинопольської церкви, і знову піднялася буря іконоборної єресі, яка вже була проклята Сьомим Вселенським святих Отців собором. Злочестивий-бо цар Лев Вірменин заразився тою єрессю, підняв гоніння на Христову Церкву, ікони святі ідолами називаючи і викидаючи, а тих, що поклонялися їм, мучив і страчував всіляко. Вигнав же святішого патріарха Никифора й інших православних архиєреїв із престолів їхніх, а замість них однодумних собі єретиків возвів. І було видно мерзоту запустіння на місцях святих. Тоді Михаїл святий виявив себе як знаменитий сповідник православної віри, викривач єретичного злочестя. Маючи силу і мудрість від благодаті Духа Святого, всіляке богопротивних пащекування вгамував і єретичні уста, відкриті на ображання божественних зображень, замкнув.

Звіройменний же цар Лев, не терплячи вільного його язика, що сміливо єретичний блуд викривав, поставив святителя Христового перед судом неправедним на допит. Той же, не боячись погроз, не слабнучи розумом, безстрашним голосом взивав: “Шаную святу ікону Спасителя мого Ісуса Христа і Пречистої Діви, Матері Його, й інших святих і поклоняюся їм, на твої ж накази не зважаю і маю їх за ніщо!” Лев же, осоромлений, звірячої люті сповнився, на вигнання сповідника Христового осудив. Багато і гіркої скорботи, і кривд святий перетерпів, гнаний з місця на місце, доки просторів небесних не досягнув і спокою вічного не отримав. Так, добре свій шлях закінчивши, подвійним вінцем прикрасився і приєднався до архиєреїв як архиєрей, до мучеників як мученик у славі Христа, Бога нашого.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь святителю Михаилу исповеднику, епископу Синадскому, глас 8

В тебе́, о́тче, изве́стно спасе́ся е́же по о́бразу:/ прии́м бо крест, после́довал еси́ Христу́/ и, де́йствуя, учи́л еси́ презира́ти у́бо плоть, прехо́дит бо,/ прилежа́ти же о души́ ве́щи безсме́ртней.// Те́мже и со А́нгелы сра́дуется, преподо́бне Михаи́ле, дух твой.

Кондак святителю Михаилу исповеднику, епископу Синадскому, глас 8

Я́ко архиере́й всече́стен и благоче́стия священнострада́лец,/ преще́ния злоимени́таго не убоя́вся,/ ерети́ческое того́ противле́ние победи́л еси́,/ свобо́дным гла́сом велегла́сно вопия́:/ ико́не покланя́юся Христо́ве и Пречи́стыя Того́ Ма́тере.// Сего́ ра́ди тя почита́ем, Михаи́ле.

Кондaкъ, глaсъ и7.
Под0бенъ: Ћкw начaтки:

Ћкw ґрхіерeй всечeстенъ, и3 бlгочeстіz сщ7еннострадaлецъ, прещeніz ѕлоимени1тагw не ўбоsвсz, є3ретjческое тогw2 противлeніе побэди1лъ є3си2, своб0днымъ глaсомъ велеглaснw вопіS: їкHнэ покланsюсz хrт0вэ, и3 пречcтыz тогw2 м™ре: сегw2 рaди тS почитaемъ, міхаи1ле.

Ще в розробці

Знайшли помилку