Житія святих,  Березень

Преподобний Іларіон Новий, ігумен Пелікітський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця березня на 28-й день

Преподобний Іларіон Новий, ігумен Пелікітський, з юності присвятив себе служінню Богу і багато років провів у затворі. За непорочність і святість життя він спочатку удостоївся сану пресвітера, а потім був поставлений ігуменом Пелікітського монастиря (поблизу протоки Дарданелли). Преподобний Іларіон сподобився від Господа дару прозорливості та чудотворення. Благодатною силою молитви він зводив дощ під час посухи, подібно до пророка Єлисея розділяв води річки, відганяв від полів шкідливих тварин, наповнював рибою сітки рибалок після невдалого вилову і здійснював багато інших чудес. Крім того, він прославився даром зцілення хворих і вигнання бісів. Преподобний постраждав 754 року, коли у Великий Четвер воєначальник Лаханодракон, переслідуючи іконошанувальників, несподівано напав на Пелікітський монастир, зухвало увірвався до церкви під час Божественної літургії, перервав службу та скинув на землю Святі Дари. Сорок два ченці були схоплені, закуті в ланцюги, відіслані в Ефеську область і вбиті. Ченцям, що залишилися, було завдано важких каліцтв, їх били, обпалювали бороди вогнем, обличчя мазали смолою, деяким сповідникам відрізали носи. Під час цього гоніння мученицьки помер за іконошанування і преподобний Іларіон.

Преподобний Іларіон залишив духовні твори, в яких містяться настанови про духовне подвижництво.