Мученики Африкан, Терентій, Максим, Помпій та інші 36 624eba35119b9528454498
Житія святих,  Жовтень

Мученики Африкан, Терентій, Максим, Помпій та інші 36

Місяця жовтня на 28-й день

Святий мученик Терентій та його дружина постраждали за часів імператора Декія (249–251). Імператор видав указ, у якому було сказано всім підданим приносити жертви язичницьким ідолам.

Коли цей указ отримав правитель Африки Фортунатіан, він скликав народ на площі, показав страшні знаряддя тортур і оголосив, що всі без винятку мають принести жертви ідолам. Багато хто, злякавшись мук, погодився, але сорок християн на чолі зі святим Терентієм мужньо заявили про свою вірність Спасителю. Фортунатіан здивувався їхній сміливості і запитав, як вони, розумні люди, можуть сповідувати Богом Того, Хто був розіп’ятий іудеями як лиходій. У відповідь на це святий Терентій сміливо відповів, що вони вірять у Спасителя, який добровільно зазнав Хресної смерті і третього дня Воскреслого. Фортунатіан зрозумів, що Терентій своїм прикладом надихає інших, і наказав ув’язнити його в темницю разом із трьома його найближчими друзями – Африканом, Максимом та Помпієм. Решту мучеників, у тому числі Зінона, Олександра і Феодора, Фортунатіан вирішив змусити зректися Христа. Однак ні вмовляння, ні страшні муки не похитнули святих мучеників: їх палили розпеченим залізом, поливали рани оцтом, розтирали сіллю, стругали залізними пазурами. Незважаючи на страждання, святі не слабшали у сповіданні Христа, і Господь зміцнював їх.

Фортунатіан наказав привести мучеників до храму і ще раз запропонував їм принести жертву ідолам. Мужні воїни Христові покликали Бога: “Боже Всесильний, що колись пролив вогонь на Содом за беззаконня його, руйнуй і нині цей безбожний храм ідольський, заради істини Твоєї”. Ідоли впали з гуркотом і розсипалися, а згодом зруйнувався весь храм. Розлючений правитель наказав стратити їх. Мученики, славлячи Бога, схилили свої голови під меч ката.

Після страти 36 мучеників Фортунатіан закликав до себе Терентія, Максима, Африкана та Помпія, показав їм страчених і знову запропонував принести жертву ідолам. Мученики відмовилися. Правитель наклав на них важкі кайдани і наказав морити у в’язниці голодом. Вночі Ангел Господній зняв з мучеників пута і наситив їх. Вранці варта знайшла святих бадьорими і повними сил. Тоді Фортунатіан наказав волхвам і заклинателям навести до в’язниці змій та всяких гадів. Сторожі через отвір у даху зазирнули до в’язниці і побачили неушкоджених мучеників, які молилися, а змії повзали біля їхніх ніг. Коли заклиначі, виконуючи наказ, відчинили двері в’язниці, змії, не слухаючи заклинань, кинулися на них. Розлючений Фортунатіан наказав обезголовити святих мучеників. Християни взяли їхні святі тіла та поховали з честю за містом.