Мученик Миколай Гусєв p1au5602691c391e2a13dn15vf161f3
Житія святих,  Вересень

Мученик Миколай Гусєв

Місяця вересня на 26-й день

Мученик Миколай народився 9 грудня 1919 року у місті Москві сім’ї коваля Івана Гусєва. Батьків своїх Микола не пам’ятав, бо батько помер під час громадянської війни, а мати 1920 року і хлопчик виховувався у бабусі; 1926 року вона померла, і з родичів у Миколи залишилася тільки тітка в Москві, у якої він час від часу і знаходив собі притулок. Втративши дім зовнішній, він знайшов свій дім у церкві; втративши родичів кревних, він знайшов великих родичів у Христі. У тридцятих роках Микола збудував собі курінь і вирив землянку в лісі неподалік Реутова, поблизу святих джерел біля села Косине. Заробляв він тим, що збирав та здавав утильсировину, а також збирав та продавав гриби, і на ці кошти жив.
Згодом, збираючи матеріал для звинувачення Миколи, слідчий запитав одного зі свідків, чи знає Колю, і хто він такий і чим займається. Свідок відповів: «Так, Колю знаю. Це Микола Іванович Гусєв, блаженний Миколай. Жив він у курені, кілометрів за вісім від Косино в Микільському лісі. Займається він зціленнями віруючих, що звертаються до нього, вважає себе за блаженного і прозорливого. У курені він має ікони, лампади. Лікування він проводить шляхом видачі бульбашок з водою. Уславившись блаженним і прозорливим, Гусєв має серед віруючих великий авторитет, через що до нього почалося велике паломництво віруючих з метою отримання зцілення. Крім того, Гусєв упорядковує нові святі джерела на святому озері, яких їм на сьогоднішній день відкрито вже чотири. Всім необхідним харчуванням та одягом Гусєв забезпечувався церковницею із села Косине. До Гусєва приїжджають на лікування з різних місць».
Співробітники НКВС, влаштувавши засідку в лісі неподалік куреня, в якому жив Микола, 19 вересня 1937 року заарештували його. Він був ув’язнений до Бутирської в’язниці в Москві і того ж дня допитаний. Відповідаючи на запитання слідчого, Микола сказав: «Паспорта я не маю, жити мені ніде. Я вирішив побудувати собі курінь у лісі і там мешкати. Будан будував я сам і сам. У цьому курені я повісив ікони і влаштував п’ять лампадок. Олію для лампадок я купував в аптеці. Сьогодні я проходив лісом, повертаючись із Реутова до свого куреня, і зустрівся з невідомою мені громадянкою, яка мене запитала, де я живу. Я їй показав свій курінь. Тоді ця жінка запитала, чи мені не страшно жити в лісі. Я відповів їй, що не страшно. І тільки хотів увійти до куреня, як мене затримали працівники міліції і доставили до відділення».
– Хто будував курінь у лісі Реутівського району? – спитав слідчий.
– Шалаш будував я серед літа для житла, – відповів Микола.
Це було останнє питання короткого допиту. Коли слідчий поставив вимогу, щоб Микола розписався під протоколом допиту, той категорично від цього відмовився. 8 жовтня трійка НКВС засудила Миколу до розстрілу. Миколу Івановича Гусєва було розстріляно 9 жовтня 1937 року і поховано у безвісній спільній могилі на полігоні Бутове під Москвою.