Мученик Михаїл Амелюшкін
Місяця лютого на 5-й день
Мученик Михайло народився 24 вересня 1893 року в селі Починки Богородського повіту Московської губернії в сім’ї селянина Спиридона Амелюшкіна. Закінчивши сільську школу, він займався селянським господарством. Під час Першої світової війни Михайло Спиридонович був призваний в армію і служив до 1917 року рядовим. Протягом багатьох років він був регентом у храмі Різдва Христового в селі Ямкине Богородського повіту, а з середини 1937 року став служити в цій церкві псаломщиком.
26 листопада 1937 року Михайла Спиридоновича заарештували разом зі священиками, які служили в храмі, та ув’язнили в місті Богородську, перейменованому на той час на Ногінськ.
Чергові свідки показали, що наприкінці квітня 1937 року “Амелюшкін з метою зриву проведення першотравневої демонстрації серед населення говорив: “Ви, колгоспники, приходьте в церкву на великоднє богослужіння, а на демонстрацію не ходіть, – нехай комуністи самі ходять із червоними прапорами…”. На цей день він скликав усіх відомих йому півчих, щоб богослужіння відбувалося найурочистішим чином.
Наступного дня після арешту слідчий допитав псаломщика.
– Вас заарештовано за контрреволюційну діяльність. Визнаєте себе в цьому винним? – запитав слідчий.
– Контрреволюційної діяльності я не вів, – відповів Михайло Спиридонович.
Поставивши ще кілька подібних запитань і отримавши на них негативні відповіді, слідчий припинив допит. На цьому слідство було закінчено. 1 грудня 1937 року трійка НКВС засудила псаломщика Михайла до десяти років ув’язнення у виправно-трудовому таборі. Псаломщик Михайло Спиридонович Амелюшкін помер в ув’язненні 18 лютого 1942 року і був похований у безвісній могилі.