Житія святих,  Січень

Мученик Матфей Гусєв

Місяця січня на 5-й день

Мученик Матфей народився 9 серпня 1868 року в селі Нахабіно Павловської волості Звенигородського повіту Московської губернії в сім’ї селянина Івана Гусєва. Матфей закінчив сільську школу і працював, доки не обзавівся своєю сім’єю, у господарстві батька. Згодом він мав своє велике селянське господарство і постачав овес і сіно для заїжджого двору.
Матвій був парафіянином Покровського храму в рідному селі і був членом церковної ради, що під час арешту 1937 року послужило головним обвинуваченням проти нього і доказом його злочинності; голова і секретар сільради написали про нього, що він “є затятим церковником і має зв’язок із попами”. 1933 року Матфея Івановича заарештували за невиконання сільськогосподарського завдання, майно його конфіскували, а самого його засудили до восьми років ув’язнення. Після посиленого клопоту вирок як неправосудний було скасовано, а Матвій Іванович після п’ятнадцяти днів ув’язнення був звільнений. Опитані в липні 1937 року свідки засвідчили, що Матфей Іванович, обговорюючи питання про закриття в Нахабиному храму, говорив, що якби він був молодший, то церкву не вдалося б закрити, а зараз, хоч і хочуть священник із церковною старостою щось робити, та побоюються. Свідки також дали покази, що Матфей Іванович говорив нібито, що радянська влада нікому не дає свободи, говорять про сталінську конституцію, про свободу релігії, а самі Церкву хочуть закрити.
Матфей Іванович був заарештований 7 вересня 1937 року й ув’язнений у Таганській в’язниці в Москві. Йому виповнилося сімдесят років; після арешту лікар місцевої лікарні, оглянувши стан його здоров’я, визнав майже повну втрату зору і старечу дряхлість.
10 жовтня 1937 року трійка НКВС засудила Матфея Івановича до десяти років ув’язнення у виправно-трудовому таборі. Матфей Іванович Гусєв помер у Сибірському виправно-трудовому таборі 18 січня 1938 року і був похований у невідомій могилі.