...
Житія святих,  Листопад

Мученик Димитрій Спиридонов

Місяця листопада на 16-й день

Мученик Дмитро Спиридонович Спиридонов народився 1871 року в місті Євпаторія Таврійської губернії в сім’ї кримських греків. Закінчив духовну семінарію і Санкт-Петербурзьку духовну академію, потім вільним слухачем – Московський університет, після чого викладав у рідній Таврійській семінарії. Димитрій був глибоко церковною людиною, лагідною і тактовною, його молодший брат Елеазар став священномучеником.

Дмитро Спиридонович присвятив життя науці, його включили в Таврійську вчену архівну комісію, яка займалася питаннями історії та культури. 1913-1916 роки він провів у Греції, займаючись науковою роботою. У журналах постійно публікувалися його блискучі наукові статті, переклади російською мовою стародавніх святих отців.

У 1918-1922 роках він працював учителем у Євпаторії, 1922 року – викладачем у Кримському університеті. Не погоджуючись з ідеологізацією гуманітарних предметів, перейшов на роботу до Сімферопольського краєзнавчого музею, яким згодом керував. Дмитро Спиридонович продовжував вести наукову роботу, очолював Таврійську архівну комісію.

Він зосередив усю увагу на вчених заняттях і молитві, вів вельми скромний, майже чернечий спосіб життя. Працюючи директором музею, вчений не боявся брати участь у церковному житті, був секретарем і головою громади грецького храму пророка Іллі, де настоятелем був його брат Єлеазар, був членом парафіяльної ради сімферопольського Свято-Троїцького храму. У 1934 році завдяки Дмитру Спиридоновичу вдалося відстояти від закриття цей храм.

20 січня 1938 року Дмитра Спиридоновича заарештували разом з іншими членами парафіяльної ради за звинуваченням у створенні “контрреволюційної грецько-націоналістичної організації”. До них застосовувалися побиття і тортури, але Дмитро Спиридонович винним себе не визнав. 5 листопада 1938 року його було засуджено до розстрілу. Вирок виконали 29 листопада 1938 року в Сімферополі.

Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських у серпні 2000 року на Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви.

Знайшли помилку