Житія святих,  Листопад

Мученик Димитрій Рудаков

Місяця листопада на 14-й день

Мученик Дмитро Іванович Рудаков народився 1879 року в селі Старий Покров Володимирської губернії в родині священика, закінчив три класи духовного училища і служив псаломщиком. У 1914 році перейшов у парафію села Іванівське Єгор’євського району. Був одружений, овдовів, вдруге одружився, народилася дочка.

У 1930 році всім служителям храму, де він опікувався, було запропоновано публічно зректися віри. Настоятель храму і псаломщик Дмитро відмовилися від цього категорично, а диякон зрікся в клубі перед селянами: “покаявся” в обмані, був коротко пострижений і негайно виїхав із села. Після цього сім’ю Дмитра Івановича розкуркулили і вигнали з дому, а його самого 1931 року за “відмову від виконання повинностей, загальнодержавних завдань або виконання робіт, що мають загальнодержавне значення”, що означало несплату непосильного продподатку, засудили до трьох років позбавлення волі й вислали у Вологодську область. Його дружина відправила документи до Москви на перегляд справи, у ній було виявлено порушення, і вирок було скасовано, зайняло це півтора року.

Повернувшись, Дмитро Іванович зблизився з настоятелем, і вони багато часу проводили разом у молитвах і церковних службах. Їх обох і заарештували 17 листопада 1937 року після всенічного бдіння. Перехрестившись на храм і вклонившись парафіянам, вони сіли у “воронок” і їх відправили в Таганську в’язницю. Звинуватили їх у контрреволюційній діяльності та антирадянській агітації. Винними себе вони не визнали. Їх засудили до розстрілу, стратили 27 листопада 1937 року на підмосковному полігоні Бутове і поховали в безвісній спільній могилі.

Мученик Рудаков Дмитро зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Руських 26 грудня 2001 року постановою Священного Синоду Руської Православної Церкви.