...
Березень,  Житія святих

Мученик Боян, князь Болгарський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця береня на 28-й день.

Святий мученик Боян, князь Болгарський, постраждав за віру в Христа близько 830 року. Коли на болгарський престол зійшов його брат-язичник Маломир (Володимир), благовірний князь Боян звернувся до нього з проханням звільнити з ув’язнення християнина Кіннамона (Кінама), який тривалий час перебував в ув’язненні, бо відмовився брати участь в язичницькому жертвопринесенні при князеві Обріті (Крутогоні), попереднику князя Маломира.

Бажання благовірного князя Бояна було виконано, і він, побачивши до крайності виснаженого Кіннамона, запитав, за що він так страждав. У довгій бесіді освічений християнин пояснив князю-язичнику омани язичництва і необхідність Христової віри для спасіння. Наприкінці дружньої бесіди він сказав князю: “Без Христа Іісуса немає світла для розуму, немає життя для душі. Він один і Вчитель людства, і Спаситель наш, який примирив правду Божу Своєю смертю з винним людством. Не бажаєш собі погибелі? – Віруй у Господа Іісуса”. Князь Боян з радістю прийняв Святе Хрещення. Новонавернений благовірний князь, познайомившись із християнським благочестям, перейнявся щирою любов’ю до молитви, посту і богомислення. Маломир, дізнавшись про навернення брата в християнство, зажадав від нього зречення від Христової віри і повернення до язичництва. Однак святий князь Боян рішуче відповів: “Я гребую язичницькими ідолами і шаную Христа, Істинного Бога, і ніхто не може мене відлучити від любові до Христа”. Маломир, почувши відповідь брата, засудив його до смертної кари. Перед мученицькою кончиною святий князь-сповідник пророчо промовив: “Віра, за яку я вмираю, пошириться по всій болгарській землі. Марно сподіваються зупинити її моєю смертю. Буде споруджено храми Істинному Богові, і служіння Йому не припиниться, а ідоли і поганські жертовники зникнуть”. З останнім пророчим словом він звернувся до брата Маломира: “Від своєї жорстокості ти не отримаєш ніякої користі, і скоро тебе спіткає смерть”.

Пророцтво святого мученика, вбитого мечем, насамперед здійснилося над його братом. Незабаром Маломир помер і, оскільки він не мав спадкоємця, престол успадкував його старший брат Пресіян (836-852). Син князя Пресіяна, святий рівноапостольний князь Борис, у Святому Хрещенні Михаїл (пам’ять 2 травня), хрестив згодом болгарський народ. Справдилося і це пророцтво святого мученика князя Бояна.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь мученику Бояну (Енравоту), князю Болгарскому, глас 4

Я́коже А́вель, от суда́ бра́тняго смерть прия́л еси́/ и кровь твою́ пролия́л еси́ за Искупи́вшаго ны честно́ю Свое́ю Кро́вию./ От земна́го же к Небе́сному преста́вився Ца́рствию,/ кня́же и му́чениче Енраво́те-Боя́не,// моли́ Царя́ царе́й о нас, при́сных твои́х.

 

Ще в розробці

Ще в розробці

Знайшли помилку