«Казанська Ікона Богородиці, іменована "Петербурзька"» p1ao19s2lk44i2durp51b6r192m5
Житія святих,  Ікони

«Казанська Ікона Богородиці, іменована “Петербурзька”»

Місяця липня на 8-й день

Головною святинею Казанського кафедрального собору Санкт-Петербурга є Казанська ікона Божої Матері, в ім’я якої собор був побудований у 1811 р. Ця ікона, чудесним чином явлена у м. Казані в 1579 р., є однією з найбільш шанованих ікон у всьому православному світі.

День чудесного явлення образу (8/21 липня) став щорічно відзначатися як велике свято спочатку в Казані, а потім і по всій Росії. Того ж 1579 р. цар Іван Грозний заснував у Казані монастир Пресвятої Богородиці, в який і було поміщено знайдену ікону. З неї зробили кілька копій, деякі з яких, як і саму початкову ікону, було визнано чудотворними.

З часів царя Олексія Михайловича ікону почали розглядати як Покровительку дому Романових, і свята в ім’я ікони (8/21 липня і 22 жовтня/4 листопада) з місцевих – московських і казанських – стали загальноросійськими.

Після заснування в 1703 р. Петербурга і перенесення сюди столиці Росії Казанська ікона Божої Матері стала предметом побожного шанування і на берегах Неви. На самому початку XVIII століття тут з’являється шанований чудотворний образ Казанської Богородиці, що перебував згодом з 1811 р. у Казанському соборі на Невському проспекті. У години важких випробувань російські люди вдавалися до цього чудотворного образу, просячи заступництва Цариці Небесної. Відомо, наприклад, що князь М. І. Кутузов, вождь російської армії у Вітчизняну війну 1812 року, поклав образ Божої Матері на себе, довіряючи себе Її всесильній охороні та допомозі. Після розгрому армії Наполеона він усе срібло, відібране козаками у французів, приніс у дар Казанському собору, вважаючи перемогу над ворогом проявом милості Цариці Небесної.

Після 1812 р. віра в чудотворне заступництво Божої Матері заради молитов перед Її чудотворним казанським образом ще більше зросла у жителів Петербурга, які вважали Богоматір в особі Її чудотворної Казанської ікони Покровителькою північної столиці.

Нині Казанська ікона Пресвятої Богородиці, як і раніше, користується величезною повагою і шануванням з боку вірян.