...
Ікони,  Квiтень

Ікона Божої Матері, іменована «Кіпрська»

День пам'яті (н. ст.)

Місяця квітня на 20-й день / перехідне святкування в День Святого Духа

Кіпрська ікона Божої Матері з’явилася 392 року на острові Кіпрі на місці, де поховали праведного Лазаря, і була поміщена в монастирі Ставруні, влаштованому на місці її чудесного знайдення.

У IX столітті для ікони було побудовано церкву Панагії Ангелоктисти, що в перекладі означає «церква Богородиці, збудована ангелами». За переданням, будівництво храму почалося не зовсім на тому місці, де він розташований нині, а трохи осторонь. Наступного дня після закладення фундаменту несподівано виявилося, що він незрозумілим чином перемістився в те місце, де зараз і стоїть церква Божої Матері. Саме звідси й пішла її назва.

У переданні, вміщеному в грецькому синаксарі на Неділю Православ’я, йдеться про те, що святий образ було поставлено на воротах, які ведуть до церкви. Одного разу аравітянин, який проїжджав повз храм, навмисно пустив стрілу і влучив у коліно зображеної на іконі Пресвятої Богородиці. Рана негайно ж рясно закровоточила, рясно обагривши землю. Збожеволілий аравітянин кинувся скакати додому, але незабаром впав замертво на землю.

На Русі відомі списки Кіпрської ікони Божої Матері, які прославилися чудотворіннями і перебували в Успенському соборі Московського Кремля й храмі святителя Миколая в Голутвині.

Святинею закритого нині Строминського монастиря був список з давньої чудотворної ікони. Нині він перебуває в Успенському храмі села Строминь.

На цій стародавній шанованій іконі Пресвяту Богородицю оточують Ангели з пальмовими гілками в руках, а на полях зображено священномученика Антипу і мученицю Фотинію.