«Ікона Успіння Пресвятої Богородиці, іменована "Ацкурська"» p1aqr96b897mi8t81svk1pur1ek54
Житія святих,  Серпень

«Ікона Успіння Пресвятої Богородиці, іменована “Ацкурська”»

Місяця серпня на 15-й день

Переказ свідчить, що чудотворний Ацкурський образ – копія нерукотворної ікони Божої Матері, принесений до Грузії святим апостолом Андрієм Первозваним. Як випливає з твору «Похвала» («Ходіння і проповіді святого апостола Андрія Первозванного»), Пресвятій Богородиці по жеребу випало піти до Грузії, але наказом Господа для проповіді християнства туди був посланий апостол Андрій, який з рук Пречистої отримав Її нерукотворний образ, зображений на звичайній дошці, яку вона приклала до свого Пречистого Лика. Від святої ікони у Грузинських межах були явлені численні чудеса.

Найменування ікони походить від назви селища Ацкурі, у каплицю якого було вміщено нерукотворний список образу, створений апостолом Андрієм: він просто доклав дошку до Первообразу.

Ацкурська ікона користувалася широким шануванням серед імператорів та простих жителів Грузії, багато хто спеціально приїжджав до Ацкурі, щоб поклонитися святому образу.

Одного разу після сильного землетрусу в Грузії в 80-х роках XIII століття чудотворний образ був знайдений непошкодженим під куполом Ацкурського кафедрального собору.

Не раз при нападі перських військ вороги християнства викрадали і відвозили у свої краї святу Ацкурську ікону Божої Матері, але щоразу вона поверталася назад до Ацкурі.

Наприкінці 60-х років XVI століття син імеретинського царя Баграта III Георгій помістив ікону до Гелатського монастиря, де вона перебувала до початку XX століття. Гелатський (Гаенатський) монастир, заснований у VIII столітті святим царем Давидом на честь Успіння Божої Матері, знаходиться за 4-5 км на північний схід від Кутаїсі, стародавнього центру історичної провінції Західної Грузії Імереті.

Ацкурська ікона Пресвятої Богородиці належить до іконографічного типу «Одигітрії» («Путівниці»), зображення Божої Матері, що тримає на лівій руці Божественного Немовля, знаходиться в центрі карбованого тричасткового кіота-складня. Оклад зроблений з червоного золота та срібла з використанням дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння, перлів.

З 1952 року чудотворна Ацкурська ікона Пресвятої Богородиці зберігається у Державному музеї історії мистецтв Грузії ім. Ш. Я. Аміранашвілі.