Ікона Божої Матері "Молченська" Molchenska
Житія святих,  Ікони

Ікона Божої Матері “Молченська”

Місяця квітня на 24-й день.

Існує дві чудотворні ікони під назвою Молченська. Одна з них знаходиться в Софронієво-Молченській Богородично-Різдвяній печерній чоловічій пустелі, інша – в Молченському Різдва Богородиці жіночому монастирі. Обидва монастирі розташовуються в Путивлі Конотопської єпархії, Україна (колишня Курська губернія). Яка з них є істинною Молченською іконою питання спірне. Історія ж набуття ікони така.

На початку XIV століття в ці місця з розореного татарами Києва перебралися двоє ченців, які оселилися в печері недалеко від болота “Мовчанка”. Ченці принесли із собою образ Пресвятої Богородиці, перед яким звершували молитви. Коли відлюдники відійшли до Господа, про них поступово забули, а місце їхнього проживання заросло лісом. 18 вересня 1405 року бортник, який шукав у лісі вулики диких бджіл, побачив на дереві образ Богородиці, оточений сяйвом, і почув слова: “Нехай збудується на цьому місці церква Пресвятої Богородиці”. Бортник поспішив у Путивль зі звісткою про незвичайне явище. Духовенство і безліч народу негайно вирушили на вказане місце, і всі побачили ікону, що випромінювала чудове світло. Багато хто тут же отримав зцілення від різних хвороб. Згодом на цьому місці був побудований Молченський Богородично-Різдвяний чоловічий монастир, званий від численних печер, що були в окрузі, – печерним.

1605 року монастир пограбували поляки, і ігумен із братією були змушені покинути розорену обитель і перебратися в міський Путивльський монастир. Оскільки в монастир було перенесено і чудотворну Молченську ікону, то Путивльський монастир став також називатися Молченським. Під час однієї з пожеж чудотворна ікона загинула, але на щастя зберігся древній список ікони, який також прославився багатьма чудесами.

1653 року ґрунтовно занедбаний Богородично-Різдвяний монастир було відновлено стараннями якогось будівельника Софронія, через що обитель отримала ще одну назву – Софронієва.

У роки радянської влади монастир було зруйновано, а ікону втрачено. У дев’яності роки ХХ століття обидва Молченські монастирі були відновлені. Був знайдений і втрачений образ. Виявилося, ікону ховали, рятуючи від наруги, місцеві жителі. 7 травня 1995 року хресним ходом ікону було перенесено до Спасо-Преображенського собору Молченського Путивльського монастиря.

Існує також чудотворний список Молченської ікони Божої Матері, явлений у селі Бусиново під Москвою. Нині ця Молченська ікона Богородиці перебуває в храмі Преподобного Сергія Радонезького в Бусинові. За переказами, цю ікону в XIX столітті принесла в храм сліпа дівчина, яка жила в селі Бусинове.

Тропарь Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Молченской»

Дне́сь све́тло красу́ется сла́вный гра́д Москва́ и в Пути́вле ликова́ние ве́лие, я́ко честву́ют, Богома́ти, ди́вную ико́ну Твою́, ме́дом благода́ти все́х напоя́ющую.

Кондак Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Молченской»

Притеце́м, лю́дие, к Влады́чице на́шей Де́ве Богоро́дице, ико́ну бо Свою́ Молче́нскую на́м дарова́, то́ки исцеле́ний источа́ющую, вся́кую по́мощь в душе́вных и теле́сных неду́зех подаю́щую и к жи́зни ве́чной приводя́щую.