«Ікона Божої Матері, іменована "Касперівська"» p1eculi5961eep1g71cef15941hdk4
Житія святих,  Ікони

«Ікона Божої Матері, іменована “Касперівська”»

Місяця квітня на 6-й день / перехідне святкування в перший день Петрового посту / червня на 29-й день / жовтня на 1-й день

Касперівська чудотворна ікона Божої Матері є великою святинею міст Херсона та Одеси, де вона перебуває близько шести місяців на рік. Дні принесення її в Одесу (1 жовтня), і відходу її – в четвертий день Великодня – стали великими церковними урочистостями.

Вид цієї невеликої ікони, написаної олійними фарбами на полотні, наклеєному на дошку, справляє сильне враження. Владичиця і Богонемовля зображені тільки по верхню частину грудей. Богоматір зі скорботними очима на обличчі притискає до ланіти Своєї Немовля Христа, притримуючи голову Його обома руками. Пригорнувшись до Пречистої, Немовля лівою рукою схопилося за плат, що вкриває голову Приснодіви, у правій Він тримає сувій.

Згідно з переказами, ікона ця була наприкінці XVI століття привезена в Росію з Трансільванії сербом, який оселився в Ольвіопольському повіті Херсонської губернії. Переходячи від батьків до дітей, 1809 року святий образ став власністю поміщиці Касперової, яка мешкала в Ольвіопольському повіті, в маєтку Ново-Іванівці. Ікона була стара, і живопис до того потемнів, що важко було розібрати риси Божої Матері та Спасителя.

У лютому 1840 року, переживаючи великі прикрощі, Касперова якось вночі довго молилася перед іконою. Під час молитви вона помітила, що лики Богоматері та Немовляти просвітліли, і ікона чудесним чином оновилася.

Від святого образу Пресвятої Богородиці, що перебувала в будинку поміщиці, згодом сталося безліч чудес і зцілень, після дослідження яких ікону було визнано Святійшим Синодом чудотворною. До неї стало постійно стікатися багато прочан, і 1844 року Касперова, вважаючи за неможливе утримувати чудотворний образ у своєму домі, віднесла ікону до місцевого Микільського храму.

1852 року жителі Херсона клопотали про дозвіл щорічно у свято Вознесіння Господнього хресним ходом приносити до них чудотворну ікону. А з 1853 року і жителі м. Миколаєва отримали можливість з 1 липня по 1 серпня поклонятися Касперівській іконі Божої Матері у своїх храмах.

У Севастопольську війну 1853-1855 рр. Одеса, обложена ворожим флотом, переживала важкі часи. У серпні 1854 року святий чудотворний образ хресним ходом був урочисто перенесений у міський кафедральний собор, де перебував до 20 травня 1856 року.

1855 року, на свято Покрови Пресвятої Богородиці, після того, як одеський архієпископ Інокентій при великому скупченні вірян відслужив молебень перед Касперівською іконою, ворог відступив, місто залишилося неушкодженим. За загальним віруванням Одеса була врятована благодаттю чудотворного образу. Було вирішено “на повчання потомству зробити цю подію незабутньою, і день 1 жовтня – святом священним”.

Головним місцеперебуванням чудотворної ікони продовжує вважатися село Касперівка, але образ перебуває там недовго. Щорічно до 1 жовтня його приносять із Касперівки до Одеси і він залишається там до середи Великоднього тижня, поміщаючись біля південної стіни передньої частини кафедрального собору. Іншу частину Великоднього тижня і найближчі тижні ікона перебуває в Касперівці, на свято Вознесіння переноситься до Херсона, де перебуває до 29 червня, а потім до 1 серпня їй поклоняються жителі Миколаєва. За всіма місцями перебування ікони щоп’ятниці перед нею читається акафіст.