...
Ікона Божої Матері іменована Яхромська p1avgnb3pq1gdo3jhdpdm2n1a7h5
Житія святих,  Жовтень

Ікона Божої Матері іменована Яхромська

Місяця жовтня на 14-й день.

Яхромська ікона Божої Матері з’явилася отроку Косьмі (пам’ять 18 лютого), яка супроводжувала хворого. Косьма зупинився на березі річки Яхроми, недалеко від Володимира, і хворий заснув. Раптово Косьма побачив яскраве світло і почув голос: “Послухай і зрозумій слова життя, вияви життя богоугодне і зажадай радості праведних, і матимеш насолоду від вічних благ”. Світло виходило від ікони Успіння Пресвятої Богородиці, що з’явилася на дереві. Отрок Косьма зняв ікону, підніс до хворого, і той негайно зцілився. Після цього Косьма попрямував до Києво-Печерської обителі, де був пострижений і виріс для самостійних духовних подвигів. За таємним навіюванням Божим преподобний Косьма взяв із собою чудотворну ікону і пішов на берег Яхроми в те місце, де знайшов цей образ. Преподобний Косьма спорудив храм на честь Успіння Божої Матері, в якому поставив Яхромську ікону. Згодом там утворилася обитель.

У деяких джерелах Яхромську ікону називають Ахренською (Яхренською).

У XVII ст., вірогідно, за царя Олексія Михайловича, з Косьмінського монастиря був узятий до Москви “чудотворний мідний литий” образ Пресвятої Богородиці. У сказанні про нього йдеться: “Образ Пресвятої Богородиці Яхромської чудотворний мідний литий у Шахматиці явися в літо 6990 (1482) жовтня в 14 день преподобному ігуменові Косьмі Яхромському чудотворцю поблизу града Юр’єва Польського за 15 поприщ, на дереві в’язу. Явися образ мідний, мірою чверть аршина. Преподобний тоді в молодості й не пострижений був…”.

Згідно з переказами, образ було повернуто в обитель 1685 р., подальша доля його неясна.

У XVIII-XIX ст. “Яхромською” в Косьминому монастирі називали два зображення Божої Матері: образ Богородиці з Немовлям, за іконографічним типом “Умиління”, і стародавню ікону Успіння – і урочисто святкували явлення прп. Косьмі Яхромської ікони (14/27 жовтня) і пам’ять Успенської ікони (у дев’яту п’ятницю по Пасці днях).

Обидві ці святині Косьминої обителі не збереглися.

Ще одна шанована монастирська ікона Яхромської Божої Матері, зображена на срібному ковчезі-мощевику початку XVI століття, сьогодні перебуває в музеї в м. Суздалі.

Сучасні дослідники вважають, що цей стародавній образ був родовою святинею або самого преподобного Косьми, або зціленого “боярина” зі знатного роду Секеріних. Протягом двох століть він зберігався в Косьминій обителі, а в XVII ст. разом із явленим “чудотворним мідним литим образом” був узятий до Москви і залишився в царському храмі Благовіщення.