Ікона Божої Матері "Дубенська" Красногірська Dubenska
Житія святих,  Ікони,  Перехідне свято

Ікона Божої Матері “Дубенська” Красногірська

Перехідне святкування у Преполовіння П’ятидесятниці

У багатьох публікаціях, присвячених іконам Божої Матері, Дубенською іконою, святкування якої відбувається в день Преполовіння П’ятидесятниці, називають образ, який належить до сімейних святинь знаменитого дому князів Острозьких . Цю ікону було пожертвувано князем Костянтином Острозьким до Спасо-Преображенського монастиря, збудованого його пращурами в місті Дубно на Волині (нині Рівненська область). Від назви міста Дубно походить і найменування ікони – Дубенська.

Насправді у свято Преполовения П’ятидесятниці Церква вшановує інший образ – Дубенський (Красногорський). Назва цієї ікони походить від слова “дуб”, оскільки образ Пресвятої Богородиці чудодійно з’явився на дубі. Явище це сталося у Свято-Покровському Красногорському монастирі (нині Черкаська область), звідси і друга назва ікони – Красногорська.

Після революції, 1922 року, обитель розорили, значну частину святинь передали до Черкаського музею. Восени 1941 року у Свято-Покровському Красногорському жіночому монастирі відродилося чернече життя. Явлена в гілках дуба Дубенська ікона і понині є головною святинею обителі.