...
Ікона Богородиці, іменована "Акафістна" p1ekgl22t8s3qhgq1gnc157da7h3
Житія святих,  Ікони

Ікона Богородиці, іменована “Акафістна”

День пам'яті (н. ст.)

Місяця січня на 12-й день

Ікона Божої Матері “Акафістна” знаходиться в іконостасі соборного храму Введення Богородиці сербського Хіландарського монастиря на Афоні.

Даних про появу та історію прославлення образу на Святій горі не збереглося. Переказ відносить час його перебування на Афоні до кінця XII століття, коли святий Савва Сербський за одкровенням від ікони віднайшов скарби і завершив будівництво обителі. Однак у жодній із редакцій житія святого підтвердження цій розповіді не міститься. Єдиним достовірним повідомленням про ікону, записаним зі слів очевидців, є історія про її чудесний порятунок під час пожежі в монастирі 1837 року.

Іконографічний тип ікони – “Умиління”. За деякими відомостями, це грецька ікона XVI ст., що добре збереглася. Младенця зображено зліва від Матері з благословляючою правою рукою і опущеною донизу лівою, в якій Він тримає сувій. Правою рукою Богоматір підтримує Младенця за праве плече.

Відомості про походження назви ікони не зовсім визначені: з одного боку, у назві образу міг закарбуватися спогад про читання перед ним під час пожежі Акафіста Богоматері, з іншого – за спостереженням єпископа Порфирія (Успенського), найменування може слугувати вказівкою на іконографію композицій рами із зображенням сцен Акафіста.

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Молитва Пресвятой Богородице пред иконой Ея «Акафистной Хиландарской»

О, Пречу́дная и Превы́сшая все́х тва́рей Цари́це и Богоро́дице, Небе́снаго Царя́ Христа́ Бо́га на́шего Ма́ти, припа́даем и поклоня́емся Тебе́ пред свято́ю и пречестно́ю ико́ною Твое́ю, е́юже ди́вныя и пресла́вныя чудеса́ содева́еши! Смире́нно мо́лим Тя́, всеси́льная ро́да на́шего Засту́пнице, услы́ши на́с и удиви́ на на́с пребога́тыя ми́лости Твоя́, и проше́ния на́ша, приноси́мая Тебе́, я́ко блага́я Скоропослу́шница, испо́лни. Благода́тию Твое́ю ду́ши на́ша освяти́ и не отнима́й от на́с покро́ва Своего́, под ни́м же при́сно пребыва́я, я́ко Стено́й Неруши́мей защище́ни пребу́дем от все́х бе́д и напа́стей, от вся́каго врага́ и супоста́та, от все́х злы́х ко́зней вра́жиих на на́с при́сно находя́щих. Благоуха́нием непоро́чней души́ Своея́ напо́лни ду́ши на́ша, да возвеселя́тся сердца́ на́ша, и́бо не́сть никто́ в ми́ре се́м милее и прекраснее Тебе́, Де́во Пресвята́я! Ты́ еси́ на́ше Бога́тство, Ты́ еси́ на́ше Сокро́вище, Ты́ еси́ на́ше Упова́ние и на́ша Защи́то! К Тебе́ Еди́ней в печа́лех на́ших притека́ем и у Тебе́ Еди́ней утеше́ние получи́ти ча́ем. О, Всепе́тая Де́во Богоро́дице, не преста́й моли́тися о на́с, недосто́йных рабе́х Твои́х, сла́вящих Тя́ и почита́ющих, и наде́жду на Тебе́ иму́щих, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

 

Ще в розробці

Знайшли помилку