Житія святих,  Жовтень

Cвященномученик Симеон Конюхов, пресвітер

Місяця жовтня на 15-й день.

Священномученик Симеон (Семен Антонович Конюхов), священник єдиновірчої Богородице-Введенської церкви села Вороб’ї Оханського повіту Пермської губернії. Народився 10 квітня 1852 року в сім’ї псаломщика. Освіту здобув у початковому училищі та в будинку батьків.

28 березня 1864 року призначений виконувачем обов’язків псаломщика в Михайло-Архангельській церкві села Ситниковське Оханського повіту.

1 березня 1868 року тримав іспит на псаломщика у єпископа Пермського і Верхотурського Антонія (Смоліна) і визначений на штатну псаломщицьку вакансію до тієї ж церкви.

Тримав іспит на священника у єпископа Пермського і Верхотурського Вассіана (Чудновського) і висвячений ним: 25 березня 1877 року – в сан диякона і 26 березня 1877 року – в сан священника. Призначений служити в Стефанівську церкву села Нії Солікамського повіту.

8 березня 1916 року переведений у Богородице-Введенську єдиновірську церкву села Горобці Оханського повіту.

9 жовтня 1918 року 66-літнього священника заарештували і доставили в Оханський Надзвичайний комітет (НК). Отця Симеона звинуватили в тому, що у нього було виявлено циркулярні листи благочинного – отця Петра Вяткіна (обидва від 2 квітня 1918 року). В одному з них благочинний просить скласти протест із приводу захоплення новою владою Єпархіального училища, а в іншому – його ж прохання повідомляти в єпархіальне управління “про всі випадки насильства, захоплення, наруги над храмами, обителями, духовенством, святинями, тим паче про випадки кровопролиття, убивства на релігійному ґрунті на місцях”. До справи долучено копію послання єпископа Андроніка від 25 січня 1918 року, надісланого всім парафіям Пермської єпархії, єпархії, де архіпастир проклинає кожного, хто без його дозволу “захопить церковне або монастирське майно, яке належить Господу, або монастирське майно”. Під час арешту в отця Симеона вилучили “полотна, олію, борошно та інше”.

На шостий день арешту отця Симеона, 15 жовтня 1918 року, Оханський повітовий НК ухвалив таку постанову:

“Розглянувши справу священника села Воробйовського Семена Конюхова, який закликав до повстання проти радянської влади, а також до прокльонування більшовицької влади за відокремлення Церкви від держави та відібрання церковної землі, і знайшовши це обвинувачення цілком доведеним, а тому Надзвичайний комітет одностайно ухвалив вищевказаного Конюхова – розстріляти”.

Вирок приведено у виконання того ж дня.

Син отця Симеона, священник Петро Конюхов, який служив 1918 року в церкві прилеглого села Говиріна та був заарештований 1927 року, на допиті дав такі свідчення: “Батька мого в жовтні місяці 1918 року було розстріляно червоноармійцями, тому що він вивісив прокляття більшовикам, яке склав єпископ Андронік, а потім оголосив на дверях у паперті”.

Ювілейним Архієрейським Собором Православної Церкви 2000 року священник Симеон (Конюхов) прославлений у лику святих новомучеників і сповідників.