Блажений Симон, Христа заради юродивий, Юр’євецький p1djjm35vhv2q78u1p7k14bi15893
Житія святих,  Листопад

Блажений Симон, Христа заради юродивий, Юр’євецький

Місяця листопада на 4-й день

Блаженний Симон Юр’євецький народився у селі Братському Костромській області у благочестивій родині селян Родіона та Марії Шитових. У Святому Хрещенні його було названо Симоном на честь святого апостола Симона Зилота (пам’ять 10/23 травня). З юнацьких років Симон прийняв на себе особливий подвиг юродства Христа заради і пішов з батьківського дому в дрімучі ліси, біля села Елнаті.

Одного разу елнатські поселяни побачили в лісі чоловіка, виснаженого в одній сорочці босого, який назвав їм тільки своє ім’я – Симон, про нього повідомили місцевому священикові Іосифу, і той узяв блаженного до свого дому.

Святий Симон почав ходити будинками єлнатських жителів і допомагав їм у виконанні найважчих робіт, але платню не брав. Незважаючи на постійну працю, він частину дня і ночі старанно молився, виснажував своє тіло постом і любив відвідувати храм Божий. Взимку та влітку він ходив тільки в лляній сорочці та босому, так що шкіра його почорніла, і спав на голій підлозі. Нерозумні люди нерідко жорстоко били його. Блаженний лагідно переносив усі образи та глузування і не платив злом за зло, але молився за кривдників, а себе постійно докоряв і називав «дурнем». 15 років жив у Єлнаті блаженний Симон, а потім перейшов у місто Юр’євець-Поволзький. Улюбленим місцем його перебування там були церковні паперти, де він підносив гарячі молитви Богу. Особливо часто святий приходив до Богоявленського монастиря, де на паперті старанно молився перед іконою Пресвятої Богородиці.

Подвиг повного самозречення, який очистив душу його, був угодний Богу, і він ще за життя отримав дар прозріння: багато що передбачив і прорікав майбутнє на славу Божу для лікування недуг та морального виправлення ближніх.

Незадовго до своєї смерті блаженний зайшов до будинку воєводи Феодора Петеліна. Той, не знаючи подвигів святого, роздратований поведінкою Симона, у пориві гніву наказав слугам побити святого та кинути у підвал. Блаженний тяжко захворів. Відчуваючи швидкий відхід із життя земного в життя вічне, блаженний Симон покликав священика, сповідався, долучився до Святих Таїн і віддав Господу душу свою 4 листопада 1584 року.

Воєвода розкаявся у своєму гріху. Все місто зібралося на поховання святого. Тіло його було поховано біля Богоявленського монастиря. У 1619 році над могилою блаженного було збудовано церкву в ім’я Пресвятої Богородиці Одигітрії. У 1635 році ігумен Богоявленського монастиря Діонісій доносив патріарху Іоасафу про зцілення біля мощів блаженного Симона. Патріарх благословив написати ікону блаженного і виконувати йому службу за спільною Мінеєю. 1666 року блаженному Симону, Юр’євецькому чудотворцю, складено особливу службу.

Тропарь блаженному Симону Юрьевецкому, Христа ради юродивому, глас 8

Я́ко вои́стинну гла́са апо́стольскаго/ послу́шатель был еси́, блаже́нне Си́моне,/ Христа́ бо ра́ди изво́лив име́ти бу́йство,/ в не́мже соблю́л еси́ твоя́ к Бо́гу доброде́тели, посреде́ молв некра́домы,/ терпе́нием у́бо пачеесте́ственным Христу́ подража́в,/ посрами́л еси́ льсти́ваго всю горды́ню,/ тем и в лю́тых ра́нах, я́коже дре́вний Ла́зарь,/ в не́дра Авраа́мля пресели́лся еси́,/ иде́же и ны́не утеша́яся, посеща́й град твой,// почита́ющий любо́вию святу́ю па́мять твою́.

Кондак блаженному Симону Юрьевецкому, Христа ради юродивому, глас 4

Возгоре́вся раче́нием Го́рним,/ же́стость во́льнаго юро́дства па́че всех сла́дких ми́ра предпоче́л еси́,/ отону́дуже повину́ся ти огнь,/ от его́же запале́ния град твой Юрьевец изба́вил еси́,/ и во́ды немо́кренно, я́ко по су́ху, преше́л еси́,/ и хотя́щия бы́ти предре́кл еси́,/ просла́вльшу тя та́ко Бо́гу,/ к Нему́же моля́ся и о нас,// пою́щих тя, блаже́нне Си́моне, помина́й.