Блаженний Іоанн Босий sv Ioann Bosoi ikona
Житія святих,  Грудень

Блаженний Іоанн Босий

Місяця грудня на 16-й день

Іоанн Босий Київський (у миру Іван Іванович Расторгуєв) – юродивий, прозорливий старець середини XIX століття. Народився у Рязанській губернії. Залишивши дім, Іоанн мандрував монастирями. Він завжди ходив босим. У Києві мандрівник став парафіянином Десятинного храму. Якийсь час жив у приміщенні під Андріївською церквою. Там коштом заможних людей організував притулок для калік, жебраків і бездомних. Подвижник приймав і годував близько 200 осіб на день. При цьому, що його незмінним правилом було зустрічати вечірнє богослужіння напередодні недільні без копійки грошей.

Кожну людину він бачив як розгорнуту книгу, знав її потреби: допомагав порадою, грошима або ж відмовлявся спілкуватися – на знак напоумлення. За настановою до нього йшли всі: від простих людей, до високопоставлених чинів. Він завжди залишався босим і незмінно у веселому настрої.

Іван Босий носив важкі вериги, з якими і був похований. Помер він 29 грудня 1849 року.

В УПЦ знають безліч випадків благодатної допомоги за молитвами подвижника як за його життя, так і по смерті.

Тропарь блаженного Иоанна Босого, глас 1

Яко бисер безценный явился еси на горах Киевских, блаженне отче Иоанне, нестяжанием и нищелюбием Бога прославив, и дар любве нелицемерныя взыскав. Темже по смерти благодать исцелений приял еси. Моли Христа Бога спастися душам нашим.

Кондак блаженного Иоанна Босого, глас 8

Суетная мира презрев, Христа ради юродство избрал еси, блаженне, присно в подвизех пребывая и нищим питатель быв. Темже дары Духа Святаго приял еси обильно, отче наш Иоанне, молитвенниче неусыпный о всех верою почитающих тя.