Благовірний князь Лазар Сербський p1ebretd8orutek6laav64pp23

Благовірний князь Лазар Сербський

Святий благовірний князь Сербський Лазар жив у XIV столітті, в той час, коли турки, завоювавши сусідні країни, готувалися напасти і на Сербію.

Святий Лазар виховувався при дворі святого короля Душана. Його призначили правителем однієї з сербських областей. 1371 року святого Лазаря проголосили королем усієї Сербії, і він багато потрудився для полегшення становища країни. Він утихомирив сусідніх князів, які кривдили і грабували сербське населення, дбав про християнську освіту народу, будував храми, підтримував монастирі та благодійні установи. 1380 року святий побудував монастир Рованицю. Святий Лазар клопотав у Константинопольського патріарха згоду на визнання архієпископа Сербського патріархом. Протягом 10 років його правління Сербія перебувала в спокої.

Потім почалася війна з турками. Під час Косовської битви поранений король був узятий у полон і за велінням султана Баязета 15 червня 1389 року усічений мечем. Тіло святого короля Лазаря було поховано в найближчій церкві. 1391 року його нетлінні мощі було перенесено в Рованицький монастир. Монастир зруйнували турки 1683 року, і мощі короля Лазаря було перенесено в монастир Нова Рованиця на Фрузькій горі.

Тропарь благоверному князю Лазарю Сербскому, глас 3

Красоту́ возжеле́в сла́вы Бо́жия, в земне́й Тому́ благоугоди́л еси́ и, поруче́нный ти́ тала́нт до́бре возде́лав, усугуби́л еси́, о не́мже и подвиза́вся до кро́ве. Отону́дуже и мзду́ боле́зней твои́х, я́ко му́ченик, прия́л еси́ от Христа́ Бо́га: Его́же моли́ спасти́ся пою́щим тя́, Ла́заре.

Кондак благоверному князю Лазарю Сербскому, глас 8

Возбра́нника благоче́стия всеизря́дна и му́ченика о и́стине непосты́дна, че́стне и по до́лгу восхваля́ет тя́ ста́до твое́, богому́дре, но́ я́ко име́я дерзнове́ние ко Христу́ Бо́гу, тебе́ сла́вящим смире́ние испроси́, да зове́м ти́: ра́дуйся, Ла́заре приснопа́мятне.