...
Житія святих,  Червень

Благовірний князь Феодор Ярославич (брат святого Олександра Невського), Новгородський

День пам'яті (н. ст.)

Місяця червня на 5-й день / у Неділю третю після П’ятидесятниці — Собор Новгородських святих (перехідне)

Благовірний князь Феодор Новгородський, старший брат святого Олександра Невського, народився 1218 року. Князівське служіння його рідній землі почалося в дуже ранньому віці; вже 1229 року обох братів залишив у Новгороді їхній батько Ярослав Всеволодович як представників його влади.

Не минуло й року, як юним княжичам довелося покинути Новгород: новгородці постановили на віче закликати іншого князя. Однак 1230 року під час голоду і мору новгородці знову запросили Ярослава. 30 грудня того року він учетверте сів на князювання в Новгороді, але сам пробув у місті лише два тижні, знову посадив там своїх синів і пішов до Переяславля-Заліського.

У 1232 році чотирнадцятирічний Феодор уже був покликаний послужити Богові не лише молитвою, а й мечем: він брав участь у поході руських дружин проти язичницьких мордовських князів. Рік потому за бажанням батька він мав одружитися з дочкою святого Михаїла Чернігівського Феодулією. Коли гості вже зібралися на весільний пир, наречений раптово помер. Після несподіваної смерті нареченого заручена з ним княжна залишила світ, постриглася в одному із суздальських монастирів і прославилася в чернечому подвигу як преподобна Єфросинія Суздальська († 1250, пам’ять 25 вересня).

Святий Феодор був похований у Юр’ївському монастирі в Новгороді. 1614 року шведи, розоривши монастир, розбили гробницю князя і, знайшовши її цілою і незруйнованою, вчиняючи блюзнірство над святими мощами, поставили тіло, «як живе», біля церковної стіни. Новгородський митрополит Ісидор переніс його мощі до Софійського собору, де їх поклали в боковому вівтарі святого пророка Іоанна, Предтечі і Хрестителя Господнього.

Служба благовірному князю була складена в 1787 році митрополитом Петербурзьким і Новгородським Гавриїлом (Петровим) († 1801).

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь благоверному князю Феодору Ярославичу, Новгородскому, глас 8

От благочести́ваго ко́рене о́трасль благочести́вая прозя́бл еси́/ и, сконча́вся в ю́ности, ле́та до́лга твои́ми доброде́тельми испо́лнил еси́,/ благове́рный кня́же Фео́доре,/ сего́ ра́ди Владе́ющему времена́ми мо́лимся,/ да моли́твами твои́ми пода́ст нам долготу́ лет// и низпосле́т стране́ на́шей ве́лию и бога́тую ми́лость.

Кондак благоверному князю Феодору Ярославичу, Новгородскому, глас 4

В благоче́стии рожде́нна,/ в стра́се Бо́жии воспита́на,/ в житии́ целому́дрие стяжа́вшаго,/ по успе́нии же нетле́нием телесе́ просия́вшаго,/ благове́рнаго кня́зя Фео́дора во святы́х почита́я,/ смире́нно мо́лимся Тебе́, Всеси́льный Влады́ко,/ да и во ве́ки прославля́еши святы́ми Твои́ми// страны́ на́ша.

 

Ще в розробці