Архангел Гавриїл Gavriil arhangel
Житія святих,  Листопад

Архангел Гавриїл

Місяця листопада на 8-й день

У небесній ієрархії Архангел Гавриїл належить до вищих ангелів – серафимів і служить Небесним вісником, якого Бог посилає, щоб сповістити людям про Свій Промисел.

За словами Архангела Гавриїла, Мойсей написав про створення світу в Книзі Буття, а пророк Даниїл – про майбутні Царства, пришестя Спасителя, про долю єврейського народу після вавилонського полону.

Святим Іоакиму та Анні Гавриїл сповістив про народження доньки, “про Яку благословляться всі племена земні, Нею дасться порятунок світу, а отримає Вона ім’я Марії”. Саму святу Отроковицю Марію Архангел живив у Єрусалимському храмі та згодом охороняв Її в увесь час земного життя.

Гавриїл сповістив старцю Захарії про чудесне зачаття Іоанна Предтечі, а через шість місяців благовістив Діві Марії про обрання Її Матір’ю Спасителя. Архангел з’являвся уві сні Йосипу Обручнику, пояснюючи йому непорочність зачаття, а потім попереджаючи про підступність Ірода і наказуючи бігти до Єгипту.

Після Народження Господа Архангел Гавриїл з ангелами з’явився пастухам і сповістив їм про пришестя Спасителя.

Цей Архангел був посланий для підкріплення Спасителя під час молитви в Гетсиманському саду і благовістя про Воскресіння Христове жінкам-мироносицям.

За три дні до кінця земного життя він з’явився Пресвятій Богоматері, попередив про Успіння і вручив райську гілку, що світиться.

11 червня (за ст. ст.) 982 року Архангел Гавриїл з’явився Афонському послушнику в одній келії поблизу Кареї, де заспівав пісню Пресвятій Богородиці “Достойно є” і потім пальцем написав її на камені.

Гавриїл у перекладі з давньоєврейської означає “фортеця Божа”, “моя сила – Бог”, “чоловік Божий”.

Тропарь Архангелу Гавриилу, глас 4

Небе́сных во́инств Архистрати́же,/ мо́лим тя при́сно мы недосто́йнии,/ да твои́ми моли́твами огради́ши нас/ кро́вом крилу́ невеще́ственныя твоея́ сла́вы,/ сохраня́я нас, припа́дающих приле́жно и вопию́щих:/ от бед изба́ви нас,// я́ко чинонача́льник Вы́шних сил.

Кондак Архангелу Гавриилу, глас 8

Пресве́тлыя и Честны́я, и Вседе́тельныя,/ пренеисче́тныя и стра́шныя Тро́ицы,/ ты еси́, Архистрати́же, сла́вный служи́телю и моли́твенниче,/ ны́не непреста́нно моли́/ изба́витися нам от вся́ких бед и мук, да зове́м ти́:// ра́дуйся, покро́ве рабо́м твои́м.

Ин кондак Архангелу Гавриилу, глас 2

Архистрати́же Бо́жий, служи́телю Боже́ственныя сла́вы,/ А́нгелов нача́льниче, и челове́ков наста́вниче,/ поле́зное нам проси́, и ве́лию ми́лость,// я́ко Безпло́тных Архистрати́г.

Ин кондак Архангелу Гавриилу, глас 2

На Небесе́х зря Бо́жию сла́ву/ и на земли́ с высоты́ подая́ благода́ть,/ нача́льниче А́нгелов, му́дре Гаврии́ле, Бо́жия сла́вы служи́телю/ и ми́ра Боже́ственный побо́рниче,/ спаса́й, соблюда́й вопию́щия ти:// сам бу́ди помо́щник, и никто́же на ны.

Молитва Архангелу Гавриилу

О, святы́й Арха́нгеле Бо́жий Гаврии́ле, при́сно предстоя́й Престо́лу Всевы́шняго, прера́достный благове́стниче и усе́рдный споспе́шниче на́шего спасе́ния! С сво́йственным тебе́ милосе́рдием приими́ сие́ хвале́бное пе́ние, от нас недосто́йных тебе́ приноси́мое. Испра́ви моли́твы на́ша, и принеси́ я́, я́ко фимиа́м, на Небе́сный Олта́рь кади́льный; озари́ умы́ на́ша све́том позна́ния та́ин спаси́тельныя ве́ры на́шея; воспламени́ сердца́ на́ша любо́вию ко Христу́ Спаси́телю на́шему, обрати́ и укрепи́ жела́ния на́ша на спаси́тельный путь Ева́нгельских Его́ за́поведей; да в сем ве́це ти́хо и благоче́стно поживе́м во сла́ву Бо́жию, в бу́дущем же не лиши́мся ве́чнаго Ца́рствия Бо́жия, е́же получи́ти да сподо́бимся благода́тию Христа́ Бо́га на́шего, хода́тайством Пречи́стыя Его́ Ма́тере, Пренепоро́чныя Де́вы Мари́и и твои́ми многомо́щными ко Го́споду Бо́гу о нас моли́твами, и да просла́вим с тобо́ю и про́чими безпло́тными си́лами небе́сными и все́ми святы́ми Еди́наго во Тро́ице сла́вимаго Бо́га, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание Небесным Чинам Бесплотным

Велича́ем вас,/ Арха́нгели и А́нгели/ и вся во́инства,/ Херуви́ми и Серафи́ми,// сла́вящия Го́спода.