...
Апостол Іаков Заведєєв Iakov Zavedev
Житія святих,  Квітень

Апостол Іаков Заведєєв

Місяця квітня на 30-й день.

Брат апостола Іоанна Богослова († бл. 98-117 рр.; пам’ять 26 вересня/9 жовтня), священномученик. Був покликаний на проповідь Євангелія Самим Господом із простих рибалок разом із братом (Мф. 4:21; Мк. 1:19-20). Святим апостолам Якову, Іоанну та Петру Господь переважно відкривав Божественні таємниці: під час воскресіння доньки Іаїра (Мк. 5:37-42; Лк. 8:51-55), на Фаворській горі (Мф. 17:1-9; Мк. 9:2-9; Лк. 9:28-36) і в Гефсиманському саду (Мф. 26:37-46; Мк. 14:32-42; Лк. 22:39-45).

Після зішестя Святого Духа св. апостол Яків проповідував в Іспанії та інших країнах світу. Потім повернувся до Єрусалима, де відкрито вчив про Ісуса Христа, що Він істинний Месія, Спаситель світу, викривав фарисеїв і книжників у жорстокосердності та невір’ї. Іудеї були не в змозі протистояти апостольському слову і за гроші найняли філософа-вовкула Гермогена, щоб той вступив у диспут з апостолом і спростував його доводи про Христа як про обітовану Месію, що прийшла на землю. Волхв послав до святого апостола свого учня Філіта, але той увірував у Господа Ісуса Христа. Незабаром і сам Гермоген переконався в силі Божій, спалив свої чарівні книги, прийняв святе Хрещення і став істинним послідовником Христовим.

Тоді іудеї переконали царя Ірода Агріппу (40-44 рр.) схопити апостола Якова і засудити його на смерть. Святий Яків, спокійно вислухавши смертний вирок, продовжував свідчити про Христа. Один із донощиків на апостола на ім’я Йосія був вражений мужністю св. Якова. Він увірував в істину слів про пришестя Христа Месії. Коли апостола повели на страту, Іосія впав до його ніг, покаявся у своєму гріху і благав про прощення. Апостол обійняв, поцілував його і сказав: “Мир тобі і прощення”. Іосія сповідував всенародно віру в Христа і був обезголовлений разом зі св. Яковом у 44 р. в Єрусалимі (за іншими джерелами, близько 42 р.).

Тропарі, кондаки, молитви та величання

Гражданський шрифтЦерковнослов'янськоюУкраїнською

Тропарь апостолу Иакову Зеведееву, брату Иоанна Богослова, глас 3

Апо́столе святы́й Иа́кове,/ моли́ Ми́лостиваго Бо́га,/ да прегреше́ний оставле́ние// пода́ст душа́м на́шим.

Кондак апостолу Иакову Зеведееву, брату Иоанна Богослова, глас 2

Глас Боже́ственный слы́шав, призыва́ющ тя,/ любо́вь отца́ презре́л еси́/ и прите́кл еси́ ко Христу́, Иа́кове, с сро́дником твои́м, сла́вне,/ с ни́мже сподо́бился еси́ ви́дети// Госпо́дне Боже́ственное преображе́ние.

Молитва апостолу Иакову Зеведееву, брату Иоанна Богослова

О, вели́кий и возлю́бленный Апо́столе Христо́в Иа́кове! Приими́ на́с, гре́шных, под твое́ си́льное заступле́ние прибега́ющих. Испроси́ у Всеще́драго Человеколю́бца Христа́ Бо́га на́шего, И́же пред очесы́ твои́ми Кро́вь Свою́ за ны́, непотре́бныя рабы́ Своя́, излия́л еси́, да не помяне́т беззако́ний на́ших, но да поми́лует на́с и сотвори́т с на́ми по ми́лости Свое́й: да да́рует на́м здра́вие душе́вное и теле́сное, вся́кое благоде́нствие и изоби́лие, наставля́я на́с обраща́ти о́ная во сла́ву Его́, Творца́, Спаси́теля и Бо́га на́шего, по кончи́не же вре́менныя жи́зни на́шея от немилосе́рдых истяза́телей на возду́шных мыта́рствах да изба́вит на́с, и та́ко да дости́гнем, тобо́ю води́мии и покрыва́емии, Го́рняго о́наго Иерусали́ма. О вели́кий Иа́кове! Сохрани́ вся́ гра́ды и страны́ христиа́нския, хра́м се́й, служа́щих и моля́щихся в не́м, от гла́да, губи́тельства, тру́са и пото́па, огня́ и меча́, наше́ствия иноплеме́нных и междоусо́бныя бра́ни; изба́ви на́с от вся́кия беды́ и напа́сти и моли́твами твои́ми отврати́ от на́с пра́ведный гне́в Бо́жий, и Его́ милосе́рдие на́м испроси́, да вку́пе с тобо́ю сподо́бимся прославля́ти в невече́рнем дни́ Пресвято́е И́мя Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Величание апостолу Иакову Зеведееву, брату Иоанна Богослова

Велича́ем тя́, апо́столе Христо́в Иа́кове, и чти́м боле́зни и труды́ твоя́, и́миже труди́лся еси́ во благове́стии Христо́ве.

Ще в розробці

Ще в розробці

Знайшли помилку