Вибрані праці святих отців,  Преподобні Варсонофій Великий та Іоанн Пророк

Посібник до духовного життя у відповідях на запитання учнів

УкраїнськаРосійська

Попередження одного древнього святого чоловіка1, який передав писанню ці запитання і відповіді, до охочих читати цю книгу

Просимо тих, хто читає цю книгу, прийняти з благоговінням і вірою написане в ній, а ще більше намагатися досягати благодаттю Христовою наслідування житію та діянням старців, котрі промовили це, адже вони, навчаючи себе за всіма обставинами життя, упродовж тривалого часу, терпінням і вірою за Богом, трудячись, за словом святого апостола (2Тим. 2:5), законно та наслідуючи в усьому шляхи святих отців, виявилися гідними одержання від Бога таких обдарувань.

Приступаючи ж до читання написаного в цій книзі, ми повинні знати, що одне (з цього) було сказано до затворників, а інше – до тих, хто перебуває в гуртожитках; одне – до тих, хто живе в духовній злагоді2, а інше – до священиків і христолюбних мирян; одне – до молодих, тобто новоначальних, інше – до тих, що досягли успіху й навчилися тривалому навчанню (Євр. 5:14), а інше до тих, хто наближається до досконалості чеснот; словом, що кожному з них доречно було почути; бо не всім доречні ті самі повчання, але як у тілесному віці харчі немовляти, юнака та старого різняться між собою, так буває це і в духовному віці. Багаторазово ж (старці) відповідали і згідно з душевною неміччю того, хто ставив запитання, промислительно поблажливо поблажливо ставлячись до нього, щоб він не впав у відчай, як бачимо це в житіях старців. І аж ніяк не слід приймати за загальне правило того, що так поблажливо було сказано деяким через їхню неміч, але негайно звернути увагу на те, що всіляко відповідь святих була зроблена відповідно до устрою того, хто ставив запитання, бо трапляється, що і такий, вирвавшись з-під ніг (від потьмарення гріховного), по молитвах святих, приходить до устрою, пристойного ченцям, і тоді знову чує від батьків корисне для нього. Молю ж вас у Господі, щоб ви згадували і моє смирення у святих молитвах ваших, як того, хто віддав, за допомогою Божою, написання цих відповідей на користь тих, хто читатиме їх зі страхом Божим, нехай не послужать мені осудом слова святих, але нехай я буду нині й у день Суду укровенний молитвами їхніми й вашими. Амінь.

* * *

Предуведомление одного древнего святого мужа1, предавшего писанию сии вопросы и ответы, к желающим читать предлежащую книгу

Просим читающих сию книгу принять с благоговением и верою написанное в ней, более же стараться достигать благодатию Христовою подражания житию и деянию изрекших сие старцев, ибо они, обучая себя во всех обстоятельствах жизни, в продолжение долгого времени, терпением и верою по Богу, подвизаясь, по слову святого апостола (2Тим. 2:5), законно и последуя во всем пути святых отцов, оказались достойными получения от Бога таковых дарований.

Приступая же к чтению написанного в сей книге, мы должны знать, что одно (из сего) было сказано к отшельникам, а другое к пребывающим в общежитиях; одно к живущим в духовном согласии2, а другое к священникам и христолюбивым мирянам; одно к юным, то есть новоначальным, иное к преуспевшим уже и обучившимся долгим учением (Євр. 5:14), а иное приближающимся к совершенству добродетелей; словом, что каждому из них прилично было услышать; ибо не всем приличны одни и те же наставления, но как в телесном возрасте снеди младенца, юноши и престарелого различны между собою, так бывает это и в духовном возрасте. Многократно же (старцы) отвечали и сообразно с душевною немощью делавшего вопросы, промыслительно снисходя ему, чтобы он не впал в отчаяние, как видим это в житиях старцев. И отнюдь не следует принимать за общее правило того, что так снисходительно было сказано некоторым по причине их немощи, но тотчас обратить внимание на то, что всячески ответ святых был сделан согласно устроению вопросившего, ибо случается, что и такой, истрезвившись (от омрачения греховного), по молитвам святых, приходит в устроение, приличное монахам, и тогда опять слышит от отцов полезное ему. Молю же вас о Господе, дабы вы поминали и мое смирение во святых молитвах ваших, как предавшего, помощию Божиею, писанию сии ответы, в пользу тех, которые будут читать их со страхом Божиим, да не послужат мне в осуждение слова святых, но да буду ныне и в день Суда покровен молитвами их и вашими. Аминь.

* * *