Типікон

Глава 8. О литургиах

ТранслітераціяЦерковнослов'янськаУкраїнська

О литургиах подобает ведати, и о святей божественней службе:

Яко в субботу убо, в начале 4-го часа должно есть начинати: яко да станет трапеза в начале 5-го часа.

В неделю же, в начале 3-го часа, должно есть начинати, яко да станет трапеза в начале 4-го часа.

Тако же подобает бывати и в Господския великия праздники, Христовы, и Богородичны, и Предтечевы, и обоих верховных апостол, Петра и Павла: и в сих убо купно, яко во дни недельныя должно есть творити.

В средния же праздники в начале 5-го часа, яко да станет трапеза в начале 6-го часа.

В малыя же праздники, равно прочим всем дневным в начале 5-го, и отдается во свое время на кийждо день.

Трапезу же подобает уготовляти во время свое, противу коемуждо дню, или постен есть, или прост: отходит яве кийждо по скончании святыя службы, и во время трапезы паки собираются.

Сему же должно есть бывати, егда хотят ясти в 9-й час, или вечер. Сице же убо подобает творити и в малыя четыредесятницы.

Сей предел о литургиах и трапезе писася во странах иерусалимских, и лепотственно тако быти везде в равнины весненныя и есенныя.

В лете же и зиме в велицей Руси зде быти знамению по разсуждению времене, в лете убо долготы ради дне лепотственно продолжити: в зиме же за малость дне упредити, разсуждением настоятеля.

Њ літургjахъ подобaетъ вёдати, и3 њ с™ёй б9eственнэй слyжбэ

Ћкw въ суббHту ќбw, въ начaлэ д7-гw часA д0лжно є4сть начинaти: ћкw да стaнетъ трапeза въ начaлэ є7-гw часA. Въ недёлю же, въ начaлэ G-гw часA, д0лжно є4сть начинaти, ћкw да стaнетъ трапeза въ начaлэ д7-гw часA. Тaкw же подобaетъ бывaти и3 въ гDскіz вели6кіz прaздники, хrтHвы, и3 бGор0дичны, и3 п®тeчєвы, и3 nбои1хъ верх0вныхъ ґпcлъ, петрA и3 пavла: и3 въ си1хъ ќбw кyпнw, ћкw во дни6 недBльныz д0лжно є4сть твори1ти. Въ срє1дніz же прaздники въ начaлэ є7-гw часA, ћкw да стaнетъ трапeза въ начaлэ ѕ7-гw часA. Въ м†лыz же прaздники, рaвнw пр0чымъ всBмъ дневны6мъ въ начaлэ є7-гw, и3 tдаeтсz во своE врeмz на кjйждо дeнь. Трапeзу же подобaетъ ўготовлsти во врeмz своE, проти1ву коемyждо дню2, и3ли2 п0стенъ є4сть, и3ли2 пр0стъ: tх0дитъ ћвэ кjйждо по скончaніи с™hz слyжбы, и3 во врeмz трапeзы пaки собирaютсz. Семy же д0лжно є4сть бывaти, є3гдA хотsтъ ћсти въ f7-й чaсъ, и3ли2 вeчеръ. Си1це же ќбw подобaетъ твори1ти и3 въ м†лыz четыредесsтницы. Сeй предёлъ њ літургjахъ и3 трапeзэ писaсz во странaхъ їеrли1мскихъ, и3 лёпотственнw тaкw бhти вездЁ въ равни6ны вeснєнныz и3 є3сє1нныz. Въ лётэ же и3 зимЁ въ вели1цэй руси здЁ бhти знaменію по разсуждeнію врeмене, въ лётэ ќбw долготы2 рaди днE лёпотственнw продолжи1ти: въ зимё же за мaлость днE ўпреди1ти, разсуждeніемъ настоsтелz.