Типікон

Глава 6. О бдениих всенощных, бывающих чрез все лето

ТранслітераціяЦерковнослов'янськаУкраїнська

Подобает ведати: яко всего лета суть седмиц 52, в нихже творим на куюждо неделю бдение, яко да изочтенным бывшим всем воскресным бдениям всего лета, обретаются 52.

Бывают же убо и во владычних праздниках, на кийждо месяц бдения. Вкупе же убо и со инеми бывают всего лета бдений 68.

Суть же и ина бдения, яже укажутся по именом, во уставе на ряду своем, где кое писано есть, ихже аще предстоятель произволит, аще зрит своя церковники бодростне о спасениих своих тщащихся. Есть же и ино бдение к сим святаго храма, во обители, еже должно есть бывати, и никакоже оставлятися в память его.

Њ бдёніихъ всен0щныхъ, бывaющихъ чрeзъ всE лёто

Подобaетъ вёдати: Ћкw всегw2 лёта сyть седми1цъ н7в, въ ни1хже твори1мъ на кyюждо недёлю бдёніе, ћкw да и3зочтє1ннымъ бhвшымъ всBмъ воскrнымъ бдёніzмъ всегw2 лёта, њбрэтaютсz н7в. Бывaютъ же ќбw и3 во вLчнихъ прaздникахъ, на кjйждо мёсzцъ бдBніz. Вкyпэ же ќбw и3 со и3нёми бывaютъ всегw2 лёта бдёній …и. Сyть же и3 и4на бдBніz, ±же ўкaжутсz по и3менHмъ, во ўстaвэ на рzдY своeмъ, гдЁ к0е пи1сано є4сть, и5хже ѓще предстоsтель произв0литъ, ѓще зри1тъ сво‰ цRк0вники б0дростнэ њ сп7сeніихъ свои1хъ тщaщихсz. Е$сть же и3 и4но бдёніе къ си6мъ с™aгw хрaма, во nби1тели, є4же д0лжно є4сть бывaти, и3 никaкоже њставлsтисz въ пaмzть є3гw2.