Типікон

Глава 47. О знамениях Владычних, и Богородичных праздников, и святых

ТранслітераціяЦерковнословʼянськаУкраїнська

О знамениях Владычних, и Богородичных праздников, и святых

Подобает ведати, яко праздницы разделени суть на великия, средния же и малыя.

Велицыи убо праздницы Христовы, и Богородичны, и Предтечева два: Рождество и Усекновение: и обоих верховных апостолов, Петра и Павла, имут знамения, крест окружен 🕀: имже бдение и вся служба праздника совершается по уставу.

Среднии же праздницы святых имут двема виды, крест с полукружием: 🕁 имже бдение совершается: прилагается же и канон Богородицы на утрени по уставу:

Друзии же крест един точию 🕂: имже бдение не совершается. На вечерни, Блажен муж, 1-й антифон: и на Господи воззвах, стихиры на 6: от произвола же на 8: и чтения 3, и на стиховне. На утрени полиелей, и Евангелие, канон на 8: и славословие великое: и прочая служба по уставу.

Малии же праздницы имут двема виды три точки несовершенно окружены. Красен убо вид имущим 🕃. На вечерни кафисма обычная: на Господи воззвах, стихиры на 6. На утрени канон на 6, и славословие великое: и прочая служба по уставу.

Черн же вид имущим 🕃 точию на Господи воззвах, стихиры на 6: на утрени канон на 6. На Литургии по чину устава. Не имущим же знамения, стихиры на 3: канон же на утрени на 4.

Њ знaменіzхъ вLчнихъ, и3 бGор0дичныхъ прaздникwвъ, и3 с™hхъ

Подобaетъ вёдати, ћкw прaздницы раздэлeни сyть на вєли1кіz, срє1дніz же и3 м†лыz.

Вели1цыи ќбw прaздницы хrт0вы, и3 бGор0дичны, и3 п®тeчева двA: ржcтво2 и3 ўсэкновeніе: и3 nбои1хъ верх0вныхъ ґпcлwвъ, петрA и3 пavла, и4мутъ знaмєніz, кrтъ њкружeнъ 🕀: и5мже бдёніе и3 всS слyжба прaздника совершaетсz по ўстaву.

Срeдніи же прaздницы с™hхъ и4мутъ двэмA ви1ды, кrтъ съ полукрyжіемъ: 🕁 и4мже бдёніе совершaетсz: прилагaетсz же и3 канHнъ бцdы на ќтрени по ўстaву: