Типікон

Глава 4. О святем имущем полиелей, аще прилучится в неделю

ТранслітераціяЦерковнослов'янськаУкраїнська

На велицей вечерни, по кафисме, На Господи воззвах стихиры воскресны 3, и анатолиев 1: и святаго, 6:

Слава, святаго,

И ныне, Богородичен 1-й гласа.

Вход. Прокимен дне: И чтения святаго, 3.

На литии стихира храма, и святаго аще имать.

Слава святаго:

И ныне, Богородичен 1-й, по гласу святаго.

На стиховне стихиры воскресны гласа.

Слава, святаго:

И ныне, Богородичен, по гласу святаго.

На благословении хлебов, тропарь: Богородице Дево: трижды.

На утрени, на Бог Господь: тропарь воскресн, дважды.

Слава, святаго:

И ныне, Богородичен воскресн, по гласу тропаря святаго.

По кафисмех седальны воскресны, и с Богородичны их, и чтение во евангелии толковом. Полиелей святаго, ипакои, и седальны святаго, по единожды.

Слава, седален святаго полиелейный:

И ныне, Богородичен, и чтение святаго.

Степенна гласа: и прокимен. Евангелие воскресно. Воскресение Христово: псалом 50: стихира воскресна.

Канон воскресн со ирмосом на 4: и крестовоскресн на два: и Богородицы на два: и святаго на 6.

Аще святаго два канона: оба канона на 8, а крестовоскресн оставляем.

По 3-й песни кондак и икос, и седален святаго, дважды:

Слава, и ныне, Богородичен его, и чтение.

По 6-й песни кондак воскресн, и икос: И чтем пролог.

На 9-й песни поем Честнейшую: Светилен воскресн.

Слава, святаго:

И ныне, Богородичен воскресн гласа.

На хвалитех стихиры воскресны гласа, на 4: и святаго на 4, и со Славным, с припевы его вечерними.

Слава, стихира евангельская.

И ныне, Преблагословенна еси Богородице Дево:

Славословие великое. Тропарь воскресн точию, ектении: И отпуст.

И исхождение, и оглашение, и час 1 в притворе.

На 1-м часе тропарь воскресн:

Слава, святаго:

И ныне, Богородичен часов.

По Отче наш, кондак святаго.

На прочих же, кондак воскресный, и святаго, пременяюще глаголем.

На Литургии, Блаженна гласа, на 6: И святаго, песнь 3, на 4. По входе тропарь, и кондак, якоже предписася во главе 3: прилагаем же тропарь и кондак, и храма святаго.

Њ с™ёмъ и3мyщемъ полmелeй, ѓще прилучи1тсz въ недёлю

Въ суббHту вeчера на мaлэй вечeрни поeмъ, ћкоже предписaсz въ недёлю бдёніz с™aгw, ли1стъ ‹ на њбор0тэ. На вели1цэй вечeрни, по каfjсмэ, На ГDи воззвaхъ стіхи6ры воскrны G, и3 ґнат0ліевъ №: и3 с™aгw, ѕ7: Слaва, с™aгw, И# нhнэ, бGор0диченъ №-й глaса. Вх0дъ. Прокjменъ днE: И# чтє1ніz с™aгw, G. На літjи стіхи1ра хрaма, и3 с™aгw ѓще и4мать. Слaва с™aгw: И# нhнэ, бGор0диченъ №-й, по глaсу с™aгw. На стіх0внэ стіхи6ры воскrны глaса. Слaва, с™aгw: И# нhнэ бGор0диченъ, по глaсу с™aгw. На бlгословeніи хлёбwвъ, тропaрь: Бцdе дв7о: три1жды. На ќтрени, на БGъ гDь: тропaрь воскrнъ, двaжды. Слaва, с™aгw: И# нhнэ, бGор0диченъ воскrнъ, по глaсу тропарS с™aгw По. Каfjсмэхъ сэдaльны воскrны, и3 съ бGор0дичны и5хъ, и3 чтeніе во є3ђліи толков0мъ. Полmелeй с™aгw, v3пакои2, и3 сэдaльны с™aгw, по є3ди1ножды. Слaва, сэдaленъ с™aгw полmелeйный: И# нhнэ, бGор0диченъ, и3 чтeніе с™aгw. Степє1нна глaса: и3 прокjменъ. Е#ђліе воскrно. Воскrніе хrт0во: pал0мъ н7: стіхи1ра воскrна. КанHнъ воскrнъ со їрмос0мъ на д7: и3 кrтовоскrнъ на двA: и3 бцdы на двA: и3 с™aгw на ѕ7. Ѓще с™aгw двA канHна: џба канHна на }, ґ кrтовоскrнъ њставлsемъ. По G-й пёсни кондaкъ и3 јкосъ, и3 сэдaленъ с™aгw, двaжды: Слaва, и3 нhнэ, бGор0диченъ є3гw2, и3 чтeніе. По ѕ7-й пёсни кондaкъ воскrнъ, и3 јкосъ: И# чтeмъ пр0логъ. На f7-й пёсни поeмъ ЧCтнёйшую: Свэти1ленъ воскrнъ. Слaва, с™aгw: И# нhнэ, бGор0диченъ воскrнъ глaса. На хвали1техъ стіхи6ры воскrны глaса, на д7: и3 с™aгw на д7, и3 со Слaвнымъ, съ припёвы є3гw2 вечeрними. Слaва, стіхи1ра є3ђльскаz. И# нhнэ, Пребlгословeнна є3си2 бцdе дв7о: Славосл0віе вели1кое. Тропaрь воскrнъ т0чію. Е#ктєніи2: И# tпyстъ. И# и3схождeніе, и3 њглашeніе, и3 чaсъ № въ притв0рэ. На №-мъ часЁ тропaрь воскrнъ: Слaва, с™aгw: И# нhнэ, бGор0диченъ часHвъ. По Џ§е нaшъ, кондaкъ с™aгw. На пр0чихъ же, кондaкъ воскrнъ, и3 с™aгw, премэнsюще глаг0лемъ. На літургjи бlжє1нна глaса, на ѕ7: И# с™aгw, пёснь G, на д7. По вх0дэ тропaрь, и3 кондaкъ, ћкоже предписaсz во главЁ G: прилагaемъ же тропaрь и3 кондaкъ, и3 хрaма с™aгw.