Типікон

Глава 33. О разрешении всего лета

ТранслітераціяЦерковнословʼянськаУкраїнська

О разрешении всего лета

Подобает ведати: яко аще случится Христова рождества праздник, и святых Богоявлений, в среду, или пяток, разрешаем на сыр и яица: миряне же на мясо. Аще ли случится рождество Богородицы, или Сретение, или Успение, в среду, и пяток, разрешаем на рыбу и вино. Праздник же Преображения и Введения, в кой день ни случится, разрешаем на рыбу и вино, и ядим дважды днем. Благовещение же, в кой убо день будет святаго поста до недели цветоносныя, разрешаем на рыбу и вино, ядим же единою днем, кроме субботы, и недели. В великую же неделю, аще случится до великаго четвертка, разрешаем на елей и вино. В великий же пяток, на вино точию. Праздник же Предтечев, рождество и святых апостол Петра и Павла, и возлюбленнаго Иоанна Богослова, аще случится в среду и пяток, ядим рыбу, и пием вино, дващи днем. На Воздвижение Честнаго Креста, и на усекновение Предтечи не ядим рыбы, но елей и вино пием, и в вечер ядим без рыбы же, овощие от гроздия, или что Бог дарует от таковых. В дванадесятих же днех по рождестве Христове, и в седмице пред мясопустом, и седмицу светлую и седмицу 8-ю, разрешают монаси на сыр и яица, мирстии же на мясо. В седмицу же сырную, разрешают монаси и мирстии на сыр и яица. В среду же и пяток, в девятый час, единою днем. В средах же и пятцех, всея пятьдесятницы, елей и вино, кроме среды преполовения, и среды отдания Пасхи: В та бо два дни разрешаем на рыбу и вино. Нецыи же разрешают и в прочия.

[Зри] Подобает ведати: яко в пост святых апостол, и Христова рождества, во вторник, и четверток, рыбы не ядим, но елей и вино точию. В понедельник, в среду и пяток ни елеа вкушаем, ни вина, но постимся до 9-го часа, и ядим в тыя дни сухоядение. В субботы же и недели, ядим рыбы. Аще случится святый во вторник, или в четверток имеяй славословие, ядим рыбу: Аще в понедельник, подобне. Аще среда и пяток, разрешаем на елей и вино точию: ядим же единою днем. Аще ли святый имеяй бдение, в среду, или пяток, разрешаем на елей и вино и рыбу. Аще ли случится память святаго, егоже есть храм, в среду, или пяток, творим подобне.

О посте Пресвятыя Богородицы подобает ведати:

В пост святыя владычицы нашея Богородицы успения, 15 дней кроме Преображения Христова, постимся до 9-го часа дне: понедельник, среду и пяток, сухо ясти: и творим коленопреклонение, даже до причащения. Во вторник и четверток, варение без елеа. В субботу же и неделю, варение со елеем, и вино пием: рыбы же не ядим, до успения Пресвятыя Богородицы: но токмо на Преображение Христово, ядим рыбу, дважды днем.

О взаконеных постех, яже соборная церковь предаде православным христианом, (святых апостол правило 69)

Аще кто епископ, или пресвитер, или диакон, или чтец или певец, святыя великия 40-цы не постится, и всякия среды и пятка всего лета, кроме немощи, да извержется, людин же да отлучится.

Сказание. Зри, яко правило святых апостолов, святую четыредесятницу, и всякую среду и пяток всего лета, равно законоположи пост, якоже во святую 40– цу ядим, такожде и в среду и пяток всего лета, кроме немощи и праздника. Глаголет бо правило: яко не постяйся в сих, священник убо извергается, мирский же отлучается от причащения на время.

Њ разрэшeніи всегw2 лёта

Подобaетъ вёдати: Ћкw ѓще случи1тсz хrт0ва ржcтвA прaздникъ, и3 с™hхъ бGоzвлeній, въ срeду, и3ли2 пzт0къ, разрэшaемъ на сhръ и3 ћица: мірsне же на мsсо. Ѓще ли случи1тсz ржcтво2 бцdы, и3ли2 срётеніе, и3ли2 ўспeніе, въ срeду, и3 пzт0къ, разрэшaемъ на рhбу и3 віно2. Прaздникъ же преwбражeніz и3 введeніz, въ к0й дeнь ни случи1тсz, разрэшaемъ на рhбу и3 віно2, и3 kди1мъ двaжды днeмъ. Бlговёщеніе же, въ к0й ќбw дeнь бyдетъ с™aгw постA до недёли цвэтон0сныz, разрэшaемъ на рhбу и3 віно2, kди1мъ же є3ди1ною днeмъ, кромЁ суббHты, и3 недёли. Въ вели1кую же недёлю, ѓще случи1тсz до вели1кагw четверткA, разрэшaемъ на є3лeй и3 віно2. Въ вели1кій же пzт0къ, на віно2 т0чію. Прaздникъ же п®тeчевъ, ржcтво2 и3 с™hхъ ґпcлъ петрA и3 пavла, и3 возлю1бленнагw їwaнна бGосл0ва, ѓще случи1тсz въ срeду и3 пzт0къ, kди1мъ рhбу, и3 піeмъ віно2, двaщи днeмъ. На воздви1женіе честнaгw кrтA, и3 на ўсэкновeніе п®тeчи не kди1мъ рhбы, но є3лeй и3 віно2 піeмъ, и3 въ вeчеръ kди1мъ без8 рhбы же, nв0щіе t гр0здіz, и3ли2 что2 бGъ дaруетъ t таковhхъ. Въ дванaдесzтихъ же днeхъ по ржcтвЁ хrт0вэ, и3 въ седми1цэ пред8 мzсопyстомъ, и3 седми1цу свётлую и3 седми1цу }-ю, разрэшaютъ монaси на сhръ и3 ћица, мірстjи же на мsсо. Въ седми1цу же сhрную, разрэшaютъ монaси и3 мірстjи на сhръ и3 ћица. Въ срeду же и3 пzт0къ, въ девsтый чaсъ, є3ди1ною днeмъ. Въ средaхъ же и3 пzтцёхъ, всеS пzтьдесsтницы, є3лeй и3 віно2, кромЁ среды2 преполовeніz, и3 среды2 tдaніz пaсхи: Въ т† бо двA дни6 разрэшaемъ на рhбу и3 віно2. Нёцыи же разрэшaютъ и3 въ пр0чыz.

(зри2) Подобaетъ вёдати: Ћкw въ п0стъ с™hхъ ґпcлъ, и3 хrт0ва ржcтвA, во вт0рникъ, и3 четверт0къ, рhбы не kди1мъ, но є3лeй и3 віно2 т0чію. Въ понедёльникъ, въ срeду и3 пzт0къ ни є3лeа вкушaемъ, ни вінA, но пости1мсz до f7-гw часA, и3 kди1мъ въ ты6z дни6 сухоzдeніе. Въ суббw6ты же и3 недBли, kди1мъ ры6бы. Ѓще случи1тсz с™hй во вт0рникъ, и3ли2 въ четверт0къ и3мёzй славосл0віе, kди1мъ рhбу: Ѓще въ понедёльникъ, под0бнэ. Ѓще средA и3 пzт0къ, разрэшaемъ на є3лeй и3 віно2 т0чію: kди1мъ же є3ди1ною днeмъ. Ѓще ли с™hй и3мёzй бдёніе, въ срeду, и3ли2 пzт0къ, разрэшaемъ на є3лeй и3 віно2 и3 рhбу. Ѓще ли случи1тсz пaмzть с™aгw, є3гHже є4сть хрaмъ, въ срeду, и3ли2 пzт0къ, твори1мъ под0бнэ.

Њ постЁ прес™hz бцdы подобaетъ вёдати: