Типікон

Глава 31. О еже како подобает имети будильника

ТранслітераціяЦерковнословʼянськаУкраїнська

О еже како подобает имети будильника

В великую четыредесятницу повелевает предстатель единому от братий возбуждати братию в церкви, иже на коеждо чтение, по еже почести мало чтущему, востает от своего места, и творит три поклоны насреди, и тако обходит братию молчя: и коегождо аще обрящет дремлюща, возбуждает его тихо: он же востав приходит в среду, и творит коленопреклонения 3, и к ликом по единому: и отшед сядет на месте своем.

Сие же ныне не бывает, и во множайших уставех не обретается, мнится же ми, яко за леностное наше прилежание, и зане не терпим с любовию обличения, сего ради умолчано некиими.

Тойже будильник и во все лето возбуждает братию по келлиам в церковь.

Њ є4же кaкw подобaетъ и3мёти буди1льника

Въ вели1кую четыредесsтницу повелэвaетъ предстaтель є3ди1ному t брaтій возбуждaти брaтію въ цRкви, и4же на к0еждо чтeніе, по є4же почести2 мaлw чтyщему, востаeтъ t своегw2 мёста, и3 твори1тъ три2 покл0ны насреди2, и3 тaкw њбх0дитъ брaтію молчS: и3 коег0ждо ѓще њбрsщетъ дрeмлюща, возбуждaетъ є3го2 ти1хw: џнъ же востaвъ прих0дитъ въ средY, и3 твори1тъ колэнопреклонє1ніz G, и3 къ ликHмъ по є3ди1ному: и3 tшeдъ сsдетъ на мёстэ своeмъ. Сіe же нhнэ не бывaетъ, и3 во множaйшихъ ўстaвэхъ не њбрэтaетсz, мни1тсz же ми2, ћкw за лёностное нaше прилэжaніе, и3 занE не терпи1мъ съ люб0вію њбличeніz, сегw2 рaди ўмолчaно нёкіими. Т0йже буди1льникъ и3 во всE лёто возбуждaетъ брaтію по кeлліамъ въ цRковь.