Типікон

Глава 25. О вседневном вжигании свещ

ТранслітераціяЦерковнословʼянськаУкраїнська

О вседневном вжигании свещ

На всякий день от начала вечерни подобает свещи вжигати прежде пред иконою Спаса Христа, и егоже есть храм на десней стране, и пред образом Пресвятыя Богородицы, на левей. Аще имать святый, блажен муж: вжигаем и пред аналогием, и пред образом Спаса Христа в тябле, и во олтаре у престола. Аще ли не имать, вжигати по стихологии: угашати же по конечном трисвятом. На повечерии по преждеписанному, пред Спасовым, и Богородичным.

На утрени свещи вжигати, якоже прежде на вечерни изъявися, и на Бог Господь, вжигати, и пред аналогием, и в тябле. Аще же имать святый полиелей, вжигати и вся свещи, и оставляем горети их и до 3 песни, и угашати. На 8-й же песни паки вжигати, и оставляем их горети до конца славословия.

В начале святыя литургии вжигати свещи, якоже прежде изъявися в неделю. О праздницех Рождества Христова, и Богоявления, и прочих праздников Господских и Богородичных, и во всю светлую седмицу, и святых имущих бдение, вжигаются свещи, якоже прежде в неделю изъявися.

Њ вседнeвномъ вжигaніи свёщъ

На всsкій дeнь t начaла вечeрни подобaетъ свэщы2 вжигaти прeжде пред8 їкHною сп7са хrтA, и3 є3гHже є4сть хрaмъ на деснёй странЁ, и3 пред8 w4бразомъ прес™hz бцdы, на лёвэй. Ѓще и4мать с™hй, Бlжeнъ мyжъ: вжигaемъ и3 пред8 ґнал0гіемъ, и3 пред8 w4бразомъ сп7са хrтA въ тsблэ, и3 во nлтарЁ ў пrт0ла. Ѓще ли не и4мать, вжигaти по стіхол0гіи: ўгашaти же по конeчномъ трис™0мъ. На повечeріи по преждепи1санному, пред8 сп7совымъ, и3 бGор0дичнымъ. На ќтрени свэщы2 вжигaти, ћкоже прeжде на вечeрни и3з8zви1сz, и3 на БGъ гDь, вжигaти, и3 пред8 ґнал0гіемъ, и3 въ тsблэ. Ѓще же и4мать с™hй полmелeй, вжигaти и3 вс‰ свэщы2, и3 њставлsемъ горёти и5хъ и3 до G пёсни, и3 ўгашaти. На }-й же пёсни пaки вжигaти, и3 њставлsемъ и5хъ горёти до концA славосл0віz. Въ начaлэ с™hz літургjи вжигaти свэщы2, ћкоже прeжде и3з8zви1сz въ недёлю. Њ прaздницэхъ ржcтвA хrт0ва, и3 бGоzвлeніz, и3 пр0чихъ прaздникwвъ гDскихъ и3 бGор0дичныхъ, и3 во всю2 свётлую седми1цу, и3 с™hхъ и3мyщихъ бдёніе, вжигaютсz свэщы2, ћкоже прeжде въ недёлю и3з8zви1сz.